Helsingissä järjestetään lauantaina Helsinki City Running Day. Kovin kilpailumuoto on ”Double”, johon kuuluu täysi maraton ja puolimaraton.

Tuossa kisassa nähdään myös suomalaisen ultrajuoksijan Satu Lipiäisen paluu. SUL kertoo asiasta verkkosivuillaan.

Lipiäinen on lajinsa eliittiä. Hän teki vuonna 2023 12 tunnin juoksussa maailmanennätyksen 153,600 kilometriä. Hän on niittänyt menestystä myös esimerkiksi 100 kilometrin juoksun MM-kilpailuissa.

Lipiäinen on kuitenkin ollut tauolla viime aikoina. Hän synnytti nimittäin tammikuussa esikoisensa.

– En ole ennen juossut tämänkaltaista kisaa. Matkallisesti ei puhuta ultrajuoksijalle kovin pitkästä kisasta, mutta tauko starttien välissä luo haastetta. Minun edellisestä yli maratonin mittaisesta matkastani on pitkälti yli vuosi ja synnytyksen jälkeen harjoittelu on ollut aika taiteilua.

– En lähde varsinaisesti katsomaan, mikä on maksimikuntoni. Nään kisan oivana mahdollisuutena tarkastella, miten elimistö synnytyksen jälkeen reagoi ultrankaltaiseen kisaan palaamiseen. Tämän perusteella teen arviota siitä, miten jatkan kesää, arvioi Lipiäinen tiedotteella.

LUE MYÖS