Pujottelun maailmanmestari Kalle Palander on puhunut Gämblers Cast -podcastissa urheilijoiden selityksistä.

Palander tarjosi omalla urallaan paljon monenlaisia selityksiä pettymysten jälkeen. Hän kertoi kuitenkin jaksossa, että etenkin maastohiihtäjät osaavat kyllä laittaa parastaan, mitä tulee selittelyyn.

– Mutta hiihtäjäthän on aivan uskomattomia selittäjiä. Koska niillä on aina helppo selittää siihen välineeseen. Alppihiihto on niin vaikea laji suomalaisille ymmärtää. Se on niin paljon uudempi laji suomalaisille.

– Ja meillä on paljon paljon tärkeimmässä roolissa välineet. Me tehdään paljon enemmän virheitä niiden kanssa valinnoissa ja säädöissä ja niin poispäin. Mutta me ei uskallettu koskaan alkaa selittää sitä, koska suomalainen ei voi ymmärtää sitä ollenkaan.

– Mutta hiihtäjät on ihan uskomattomia selittäjiä. Kun mitä se selitti nyt? Että hän oli farkut v*ttu pohjassa, hämmästeli Palander.

Palander viittasi Jasmi Joensuun Trondheimin MM-kisoissa esittämään selitykseen parisprintin karsinnan jälkeen.

LUE MYÖS