Naisten aitajuoksu on edelleen nosteessa Suomessa. Tuohon taistoon on ilmoittautunut kunnolla myös Nooralotta Neziri.

Neziri paineli viime viikolla pitkän tauon jälkeen aidatun satasen alle 13 sekunnin. Hän tykitti Saksassa ajan 12,95.

Neziri dominoi vielä muutama vuosi sitten satasen aitoja Suomessa. Hänen nimissään oleva ennätys 12,81 oli pitkään SE-aika.

– Minä ja lähipiirini ovat kuitenkin uskoneet, että minulla on yhä kaikki mahdollisuudet huipputuloksiin niin kauan kuin haluan itse yrittää. Nyt pystyin osoittamaan – ennen kaikkea itselleni – että ainakin alle 13 sekunnin aika on jo tänä vuonna juostu, sanoi Neziri Ilta-Sanomille.

Lotta Harala ja Reetta Hurske olivat viime kaudella Suomen aitureiden johtotähdet. Annimari Korte taas lopetti uransa kesken viime kauden. Viime kaudella tuloksiaan paransi esimerkiksi Saara Keskitalo.

Neziri tietää, että MM-paikoista käydään kova taistelu. Hän tietää, että luvassa on hurja taisto.

– Minun tavoitteeni on olla MM-joukkueessa. Suomessa on hieno tilanne minun lajissani – taso on kivenkova. Lajissa on suomalaisittain menty nousukiitoa viime vuodet, joten ensimmäinen työmaani on siinä, että olen Suomessa kolmen parhaan joukossa.

Tästä Ilta-Sanomien juttu.

LUE MYÖS