Korkeushyppääjä Ella Junnila on jo päässyt hyvään kisatahtiin tällä kaudella. Viimeksi viikko sitten kilpaillut Junnila paljasti maanantaina sosiaalisessa mediassa, että hänen viikkonsa sai hieman erilaisen aloituksen.

Junnila kertoi nimittäin Instagram Storiesissa, että dopingtestaajat yllättivät hänet kotivisiitillä varhain maanantaiaamuna.

– Siinä on kuulkaa napakka aamun aloitus, kun sängystä unen pöpperössä könyät kiireellä avaamaan ovea sen soidessa kukonlaulun aikaan.

– SUEK (Suomen urheilun eettinen keskus) kävi testaamassa ja taas saa laittaa tiskirätin vaihtoon, selvitti SE-nainen.

Junnila teki viime vuonna Paavo Nurmi Gamesissa SE-tuloksen 197. Hänen tämän kesäkauden paras tuloksensa on 188.

Junnila ei kuitenkaan ole ollut valtavan pettynyt julkisesti. Hän on tehnyt selväksi, että loistava tuloskunto on kiinni enää pienistä asioista.

LUE MYÖS