Suomalainen moukarinheittäjä Krista Tervo teki keskiviikkona uuden Suomen ennätyksen 77,14 metriä. Hän rikkoi Silja Kososen SE-tuloksen seitsemällä sentillä.

– Siinä tuli jalat hyvässä rytmissä, enkä lähtenyt vetämään tai muuta. Siinä oli sopivasti malttia ja myös tehoa. Se oli paras heitto, jonka olen ikinä heittänyt kisoissa. Sen näkee metreistäkin, mutta se oli myös teknisesti paras, Tervo sanoi SUL:n tiedotteella.

Kosonen on ollut hurjassa vireessä alkukauden. Suomalaiskaksikko lähtee taistelemaan mitaleista Tokion MM-kisoissa syyskuussa.

Ilta-Sanomien asiantuntija Lauri Hollo heitti hurjan väitteen Suomen moukarinaisista.

– Jos Kososen ja Tervon parhaat ominaisuudet voisi yhdistää, meillä olisi 85 metrin naismoukarinheittäjä. Nyt vain pää kylmänä kesän aikana, että paukut riittävät ja saadaan vielä lisää mittaa syyskuussa Tokioon, Hollo kommentoi IS:lle.

Tästä Ilta-Sanomien juttu.

LUE MYÖS