Kansainvälinen hiihtoliitto FIS on kertonut ilouutisia hiihtäjille. Maailmancupin palkkioita on päätetty korottaa.

Kyseessä on loistava juttu Kerttu Niskasen ja Jasmi Joensuun kaltaisille hiihtäjille, jotka urakoivat runsaasti maailmancupissa.

Korotus on varsin merkittävä. Palkkiot voivat nousta jopa 20 prosenttia. FIS takaa 10 prosentin nousun, ja paikalliset järjestäjät voivat nostaa vielä palkkioita toisella 10 prosentilla.

– On selvää, että meidän pitää tehdä vielä paljon, jotta voimme palkita urheilijamme sillä tavalla kuin he ansaitsevat. Tämä on tärkeä askel, mutta tie on vielä pitkä, kommentoi FIS:n puheenjohtaja Johan Eliasch tiedotteella.

Maailmancup-kisan voittaja tienasi viime kaudella 15 000 Sveitsin frangia eli 16 000 euron voitosta. Palkintorahaa sai 20 parasta. Sijalle 20 yltävä teki tiliä 400 Sveitsin frangia eli noin 427 euroa.

LUE MYÖS