Monet hiihtäjät ovat kokeilleet kykyjään myös muissa lajeissa. Suomessa Krista Pärmäkoski kellotti 3 000 metrillä ajan 9.50,63 juhannuspäivänä.

Therese Johaug on esittänyt aiempina vuosina osaamistaan juoksuradalla. Tänä vuonna on kuitenkin ollut miesten vuoro Norjassa.

Maailman parhaimpiin mieshiihtäjiin kuuluva Harald Östberg Amundsen laittoi nimittäin hiljattain parastaan Bislettissä. Hän paineli 3 000 metriä aikaan 8.14,89. Hän rikkoi hiihtosuuruun Björn Dählien ennätyksen lähes neljällä sekunnilla.

Vielä kovempiakin aikoja on toki juostu hiihtäjien toimesta. Ex-hiihtäjä Anders Aukland on aikanaan painellut matkan aikaan 8.02,77. Amundsen haluaa tavoitella tuota kellotusta, mutta ymmärtää realiteetit.

– Tuo on uskomaton aika, ja tuo (ennätys) pysynee vielä pitkään. Didrik Tönseth voisi hyvällä valmistautumisella päästä lähelle sitä, arveli Amundsen Norjan TV2:lle.

Amundsenin vauhdista kertoo paljon se, että hän jäi vain reilut 20 sekuntia kauden suomalaisesta kärkiajasta (7.53,23), joka on Mustafe Muusen nimissä.

LUE MYÖS