Hiihtokesä sai ikävän käänteen, kun selvisi, että Saksan Victoria Carl on jäänyt kiinni klenbuterolin käytöstä.

Ainetta löytyi sotilaiden MM-kisojen yhteydessä annetusta testistä. Carl on tehnyt selväksi, että aine tuli yskänlääkkeestä.

Saksan maajoukkuevalmentaja Per Nilsson, joka tunnetaan parhaiten Frida Karlssonin henkilökohtaisena valmentajana, on nyt avannut suunsa aiheesta.

– Tiedän, että ensimmäinen kuuleminen on pidetty. Pian tullaan tiedottamaan, mitä hänelle tapahtuu. Toivon, että vastuulliset tekevät hyvän päätöksen, avasi Nilsson uutistoimisto TT:lle.

– Tapaus ei tapahtunut hiihtoliiton toiminnan yhteydessä, vaan sotilaiden talvikisojen yhteydessä, selvitti Nilsson.

Nilsson ei lähtenyt spekuloimaan, mitkä ovat käryn pitkän aikavälin vaikutukset Saksan hiihtomaajoukkueeseen.

– On liian aikaista sanoa. Kyseessä on tietenkin ystävä ja joukkuetoveri, joten ei tämä yleisesti ottaen ole positiivinen asia. Meillä oli leiri, jonka yhteydessä keskustelimme hieman tapahtuneesta. Mutta pidän puhumamme sisäisenä asiana, kuittasi luotsi.

LUE MYÖS