Suomen naisten hiihtomaajoukkue on leireillyt viime viikot Italiassa. Leirillä tapahtui viime viikolla jotain sellaista, josta vaiettiin keskiviikkoiltaan saakka. Maajoukkue paljasti lopulta keskiviikkona, mitä on tapahtunut.

– Jasmin Kähärä joutui viime viikolla sairaalahoitoon maajoukkueen Passo Lavazen leirillä. Kähärän vatsan alueelle tehtiin operaatio, jonka jälkeen hänet kotiutettiin Bolzanon sairaalasta Suomeen muutaman hoitopäivän jälkeen. Kähärä kertoo toipumisen olevan hyvässä vauhdissa, vaikkakin normaali harjoittelu saa vielä odottaa. Tapauksen tiimoilta Kähärä ja maajoukkue ovat konsultoineet myös maajoukkuelääkäri Maarit Valtosta.

– Jasmin Kähärä kertoo tilanteesta omalla sosiaalisen median tilillään, mutta ei halua kommentoida asiaa näitä tietoja enempää, tiedotti liitto.

Kähärällä ei luonnollisesti ole mitään pakkoa kertoa omista terveystiedoistaan julkisesti. Hän päivitteli tuntojaan Instagramissa.

– Sairaala ansaitsee kaikki kehut ja kiitokset nopeasta ja hyvästä toiminnasta. Ulkomailla tämmönen tapahtuma säikäyttää erityisen paljon, mutta tuli todistettua, että Eurooppalaisella sairaanhoitokortilla hoitoa ja apua oli heti tarjolla. Muutaman sairaalassa vietetetyn päivän jälkeen pääsin turvallisesti Suomeen.

– Nää on näitä, mitä ei ikinä osais ennustaa tapahtuvan omalle kohalle. Tässäkin oli mukana paljon epäonnea mutta toisaalta myös onnea, jonka myötä kaikki päättyi hyvin. Vaikka tässä kohtaa joudun ottamaan pikku kiertotien kohti kauden alkua, on mulla onneksi alla hyviä ja ehjiä harjoituskuukausia, selvitti Kähärä.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS