Pernilla Böckerman löi hynttyyt yhteen hiihtäjän kanssa – kyyti oli kylmää
Pernilla Böckerman on tehnyt kovaa jälkeä esimerkiksi bikini fitnessin ja sisäsoudun puolella. Tänä vuonna hän on hypännyt hittilaji hyroxin maailmaan.
Hyrox on sisätiloissa järjestettävä kilpailulaji, jossa yhdistyvät juoksu ja toiminnalliset lihaskuntoliikkeet. Siinä juostaan kahdeksan kertaa kilometri. Jokaisen juoksuosuuden jälkeen suoritetaan eri harjoite, kuten kelkan työntö tai soutulaite.
Böckerman kilpaili tänä viikonloppuna Oslossa naisten pro-sarjassa parinaan hiihtäjä Rebecca Ehrnrooth. He olivat lopulta 25–29-vuotiaiden sarjan kuudensia. Aikaa meni reilut tunti ja kahdeksan minuuttia. He hävisivät noin kahdeksan minuuttia kakkoseksi tulleelle.
Böckerman laittoi kisoja pakettiin Instagramissa.
– Nyt on lopputulokset selvillä, ja yllettiin tällä kertaa 6. sijalle omassa ikäsarjassa! MM-paikat oli jaossa kahdelle parhaalle näissä kisoissa, ja totta kai tavoitteellisina tyyppeinä jäi vähän kaivelemaan, että meidän taso ei riittänyt kärkisijoille.
– Meillä on kuitenkin vielä ensi kevääseen asti aikaa hakea MM-paikkaa, ja tää kisa opetti meille paljon siitä, mitä me voidaan tehdä paremmin seuraavissa starteissa. Juosta pitää kovempaa, ja tiettyjä lajeja täytyy jakaa eri tavalla. Meidän harkkakisan jälkeen kelkat jäi harmittamaan, mutta täällä oltiin nopeimpia kaikista 126 joukkueesta kelkantyönnössä, ja nopeimpien joukossa myös kelkanvedossa. Eli kehitystä on selkeästi tapahtunu todella lyhyessä ajassa!
– Nyt lyödään puita uuniin ja lähdetään jahtaamaan parempaa aikaa, sijoitusta ja MM-paikkaa, selvitti nainen.
LUE MYÖS
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Peli on selvä: Karu totuus valkeni Krista Pärmäkoskelle
- Sami Jauhojärvi teki shokkiehdotuksen Norjan hiihtotähdelle – löytyisikö vaimo Suomesta?
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Norjan hiihtotähdeltä tylyä tekstiä Lauri Vuorisesta
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Hiihtomies käveli kameran eteen – ylisti Frida Karlssonin ulkonäköä
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Hiihtomaailmassa leviää shokkihuhu Iivo Niskasesta – Jasmi Joensuu ihmeissään
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Kaisa Mäkäräiseltä harvinainen ulostulo – hempeä viesti rakkaastaan
- Suvi Minkkinen ei voinut uskoa, mitä hän sai kuulla kesken kilpailun
- Pamahtaako uutispommi? Alisa Vainio teki asioita selväksi
- Paljastus kulisseista: Hiihtonainen teki asioita selväksi Sami Jauhojärvelle
- Norjan hiihtotähdeltä tylyä tekstiä Lauri Vuorisesta
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Sami Jauhojärvi teki shokkiehdotuksen Norjan hiihtotähdelle – löytyisikö vaimo Suomesta?