Suomalainen moukarinheittäjä Silja Kosonen on mukana myös tällä viikolla alkavissa Tokion MM-kisoissa.

Suomen harvoihin mitalitoivoihin lukeutuva Kosonen urakoi Japanissa moukarihäkissä Krista Tervon ja Suvi Niirasen tavoin.

Kosonen on ollut myös Ylen Sportlivin haastattelussa tilanteestaan. Nainen myönsi esimerkiksi, että hän tiedostaa itseensä kohdistuvat odotukset.

– Kyllähän valehtelisin, jos sanoisin, että en yhtään seuraa, mitä tuolla jossain kirjoitellaan ja muuta. Mutta kyllä mä koitan pitää aika vähäisenä. Mutta varmasti kun on tällaisia tuloksiakin heitellyt, niin porukka varmaan odottaa, että tuli jotain arvokisamitaleita ja muita. Mutta jos niitä ei tule, niin kyllä sitten itsekin ihan tarpeeksi petyn, linjasi Kosonen.

Kosonen avautui ohjelmassa myös suhteestaan Tervon kanssa. Hänen mielestään kyseessä on varsin poikkeuksellinen ystävyys.

– Krista on kyllä tärkeä kaveri. Tokion olympialaiset oli se, mikä toi meidät yhteen. Oltiin siellä ensimmäistä kertaa samassa huoneessa. Heti se meillä kaikki klikkasi vain. Tuntui, että tykättiin paljon samoista asioista. Ehkä se tärkein oli kuitenkin se yhteinen samanlainen huumorintaju, että vedetään läppää.

– Kyllä moni on sanonut sitä, että meidät kuulee toisesta huoneesta. Suurin piirtein, että kun nauretaan niin kovaa ja tietää aina kaukaa, että mistä ollaan tulossa. Onhan tämä aika uniikki tilanne. Krista on yksi mun parhaista kavereista, ja hänen kanssaan saa kiertää maailmaa arvokisoissa. Oltiin viides ja kuudes viime olympialaisissa, niin ei sitä ihan joka päivä tuollaista tapahdu.

LUE MYÖS