Pika-aituri Nooralotta Neziri loukkaantui vakavasti Tokion MM-kisojen alla.

Neziri oli kisojen jälkeen polvileikkauksessa. Yle kertoo, että naisen polven eturistiside oli katkennut ja polvikierukka vaurioitunut.

Vamman vakavuus selvisi nopeasti jo Japanissa. Yle kertoo monen ihmetelleen, miten nopeasti Neziri kasasi itsensä pettymyksen jälkeen.

– Ensishokissa tietysti itkin muutaman päivän, mutta sitten oli vain hyväksyttävä faktat. Elämänkokemus ja pitkä ura auttoivat siinä. Olin Villelle (kumppani) jollain aiempien vaikeuksien mustalla hetkellä sanonut, että yksikin pieni vastoinkäyminen vielä, ja se on siinä. Mutta ei se sitten niin mennyt, Neziri sanoi Ylelle.

Joissain piireissä herätti hämmennystä myös se, että Neziri jäi vaikeasta vammasta huolimatta pelipaikalle eikä lentänyt heti Suomeen. Hänellä oli luonnollinen selitys myös sille.

– Majoitus ja paluulennot oli maksettu, ja lentojen vaihtaminen olisi maksanut omaa rahaa todella paljon. Lisäksi saamani vamma oli sellainen, ettei sitä kuitenkaan olisi Suomessa päästy heti hoitamaan eli leikkaamaan, avasi Neziri Ylelle.

Tästä Ylen juttu.

LUE MYÖS