Se oli siinä: Suomalainen pikajuoksija lopettaa uransa – Lotta Haralan mieli meni matalaksi
Yleisurheilukausi on saatu maaliin. Se tarkoittaa myös lopettamispäätöksiä. Sellaisen on nyt tarjonnut suomalainen pikajuoksija Petra Häggqvist.
24-vuotiasta pikakiituria ei ole nähty tänä vuonna kisakentillä. Nainen on nyt vetänyt johtopäätöksensä: ura on ohi.
– 2025 on ollu mun elämän vaikein vuosi. Mitäpä sitä peittelemään! Huippu-urheilu, yliopisto, työt, paineet tulevaisuudesta, aikuiseksi kasvaminen, huoli urheilun rahoittamisesta… Tässä ois varmaan monelle muullekin vähän liikaa. Mulle oli. Menetin ensin unet, uuvuin ja kadotin itseni, kokonaan. On aika valita, koska mieli ja keho pakottavat siihen.
– Totta kai itkettää. Suututtaakin. Intuitio ja sydän kuitenkin sanovat, että nyt on aika jättää tavoitteellinen pikajuoksu ja tavoitella uusia unelmia. On aika antaa kehon palautua. Urheilu jatkuu, mutta ei terveyden menettämisen uhalla. Tää ei ollut se tapa, miten kuvittelin mun tärkeimmän jutun päättyvän. En usko, että saavutin potentiaaliani – toisenlaisessa systeemissä olis ehkä ollut mahdollista jatkaa pidempään.
– Kaikkea ei voi saada, mutta mä sain yleisurheilulta niin paljon. Kumppanin, mun parhaat ystävät sekä ainutlaatuisia kokemuksia, tunteita ja saavutuksia, joita ymmärtävät vain siinä pienessä yu-kuplassa eläneet!!! Uskon, että kilpaurheilun kasvattamat siivet kantavat mut pitkälle. Mulla on vielä paljon sanottavaa & koettavaa, selvitti nainen.
Häggqvistin päivitys keräsi paljon kommentteja. Siihen reagoi esimerkiksi pika-aituri Lotta Harala.
– Ooh niin surullista kuulla, että oot joutunut kulkemaan tosi rankan polun. Tässä meidän systeemissä kuvaamasi kaltainen on harmillisen todennäköistä. Oon varma, että vaikka tää uran loppumisen tapa ei ollu se mitä toivoit, tuut näkeen sun urassa valtavasti valoa ja tuntemaan itsestäs ylpeyttä. Jokainen joka tätä urheilijan polkua jaksaa kulkea, saisi tuntea ylpeyttä. Ihanaa, valoisaa ja elämän makuista tulevaa! linjasi SE-nainen.
LUE MYÖS
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Peli on selvä: Karu totuus valkeni Krista Pärmäkoskelle
- Hiihtomaailmassa leviää shokkihuhu Iivo Niskasesta – Jasmi Joensuu ihmeissään