Iivo Niskanen oli sunnuntaina mukana Rukan Suomen Cupin vapaan hiihtotavan 20 kilometrin kilpailussa.

Niskasen esitys ei säväyttänyt. Hän putosi kirivaiheessa täysin kyydistä ja oli lopulta vasta kahdeksas.

– Niskanen näkyy kuvasta päätellen sellainen, että tosiaan hanskat putosi, arvioi Viaplayn selostaja Jussi Eskola.

– Kyllä, ei yrittänykään tuossa enää haastaa lopussa. Me tiedämme sen, että kansainvälistä seurantaa tässä vaiheessa kautta tehdään. En usko, että se pelkästään oli sitä taktiikkaa, että ottaa painetta alas ensi ensi perjantailta kympin pertsalta, pohti Sami Jauhojärvi Rukan maailmancupiin viitaten.

– Ennakolta kun mietittiin, niin kyllähän yksi suosikki tähän kilpailuun oli Iivo Niskanen. Ei ollut vielä valmiutta myllyttää. En tiedä oliko taktiikkaa, eikö ollut tarvetta myllyttää, eikö kyennyt. Siitä varmaan kuullaan sitten, pohti ”Musti” myöhemmin.

Kaksikko palasi asiaan vielä, kun he laittoivat pakettiin kilpailua lopullisesti.

– Toki urheilijalla on se ensisijainen oikeus olla omiin suorituksiinsa joko tyytyväinen, neutraali tai pettynyt. Mutta kyllähän tässä tuo Iivo Niskasen viimeinen 500 metriä meni kyllä pyyheosastolle, linjasi Eskola.

– Pääsee otsikoihin ainakin sillä sitten. Eikä Niskasella sinänsä, jos tajuaa ettei ole tappelemassa kilpailuvoitosta, niin on ihan sama, että onko sitten kakkonen vai kahdeksas, muistutti Jauhojärvi.

LUE MYÖS