Remi Lindholm oli yksi Suomen harvoista valopilkuista Trondheimin MM-kisoissa, kun hän taisteli seitsemänneksi 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kisassa.

Lindholmin tämän hetken tilanne ei kuitenkaan näytä erityisen hyvältä. Hän oli sunnuntaina seitsemäs Rukan Suomen Cupin 20 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa.

Lindholmin valmistautuminen uuteen kauteen ei ole ollut ihanteellinen. Hän joutui esimerkiksi pitämään kahdesti 2,5 viikon tauon harjoittelusta selkävamman vuoksi.

Hiihtotähti on nyt puhunut tilanteestaan Iltalehdelle. Hän kertoi saaneensa lääkäriltään karun viestin lauantaina.

– Suora lause lääkäriltä: eihän tuo selkä terve ole, selvitti Lindholm IL:lle.

– Ei selkä ihan paras ole. Mutta pitää hiihtää kilpaa, kun haluaa olympialaisiin. Selkä kipeytyy kovien vetojen jälkeen, joten se voi olla maanantaina sangen kipeä. Pertsaa en ole hiihtänyt vielä lainkaan, avasi Lindholm.

Olympialaisissa ei hiihdetä Lindholmin bravuurimatkaa eli 50 kilometrin vapaata. Tuo kilometrimäärä vedetään perinteisellä.

Tästä Iltalehden juttu.

LUE MYÖS