Suomalainen hiihtäjä Jasmi Joensuu on valmistanut kovin tavoittein uuteen hiihtokauteen.

Viime kaudella maailmancupin sprintticupin voittanut Joensuu tavoittelee olympiamitalia talvella. Joensuu antoi hiljattain Ylelle haastattelun, jossa hän puhui omasta nousustaan lajin huipulle.

Joensuu teki nuorempana suomalaisittain harvinaisen peliliikkeen, kun hän lähti opiskelemaan ja hiihtämään kilpaa Pohjois-Amerikkaan.

– Suomessa moni ajatteli, ettei minusta enää tule hiihtäjää. Että olen menetetty lupaus ja jään hiihtäjien hautausmaalle. Silloin päätin näyttää, että kyllä vitsit täältä tulen, avautui Joensuu Ylelle.

Ohjelmassa paljastui myös Joensuun salaisuus. Hän kertoi laittaneensa Ruotsin ykköstykin Jonna Sundlingin kuvan motivoimaan omaa tekemistään.

– Tämä on minun salainen aseeni. Jos haluan voittaa, täytyy pystyä päihittämään hänetkin, selvitti Joensuu.

Video tästä.

LUE MYÖS