Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
Norjan mieshiihtäjät ottivat sunnuntaina seitsemän parasta sijaa hiihdon maailmancupissa Trondheimissa. 10 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa.
Einar Hedegart voitti kilpailun. Iso tähti Johannes Kläbo oli seitsemäs. Arsi Ruuskanen oli paras ei-norjalainen ja taisteli kahdeksanneksi.
Muista suomalaisista Niko Anttola oli 15:s, Joni Mäki 24:s, Iivo Niskanen 30:s, Kalle Parantainen 40:s ja Veeti Pyykkö 71:s.
Iivo Niskasen vaikeudet jatkuivat siis. Asia otettiin esille myös Ylen selostuskopissa.
– No eihän se nyt missään nimessä Iivolta ollut hyvä suoritus, että kyllä toi aikaero on tosi iso. Ei oikeastaan sen kummempaa. Selkeästi tuossa lähti ensimmäinen nousu vähän rauhallisemmin tuonne mäen päälle niin kuin hyökkäsi, mutta sen jälkeen aika tasaisesti sitä eroa on sitten tuolla tullut koko ajan, arvioi asiantuntija Kalle Lassila.
Lassilalta löytyi puolestaan ylistystä. ”Kyllä Ruuskaselta kova veto tälle päivälle” ylisti Lassila.
Niskasen tilanne tuli esille myös kisan jälkeen, kun Lassila laittoi pakettiin kisaa ja viikonloppua.
– Kokonaisuutta kun katsotaan, niin kuitenkin Suomen joukkueessa viesti ja 50 kilometriä miehissä on mitalisauma. Iivo Niskasen varassa on hyvin paljon. Iivon tilanne ei tällä hetkellä ole hyvä, noin kaukana.
– Sitten toisaalta taas esimerkiksi parisprintin näkymä, niin Joni Mäki oli tänään taas hyvä. Tuosta se viimeisellä 800 metrillä tuli sen verran, että kahdeksan sekuntia sekuntia pois, niin olisi ollut siellä sijoilla 17, mikä olisi ollut hänellekin tosi hyvä. Sitten Niko Anttolalta uran paras. Vapaan kilpailuun todella hyvä veto.
– Ehkä ne hiihtäjät, jotka eivät kuitenkaan lukeudu meidän mitalisuosikkeihin, ovat tällä hetkellä heräilemässä ja hiihtävät tosi laajasti oman uransa parhaita. Mutta ne hiihtäjät nyt normaalimatkalla, jotka ovat jo valittu kisoihin, niin he ovat vielä aika jäässä. Toisaalta sitten sprinttipuolella Jasmi Joensuu, Lauri Vuorinen ovat sillä tavalla aikataulussa ja semmoiset elementit ovat siinä suorituksessa, mitä pitää ollakin, että pystyy olympialaisessa menestymään.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- Salpausselän kisat 2026: TV, ohjelma, liput, tulokset
- Ruotsin hiihtotähdet: suhde!
- Nyt tuli kova tulos – suomalaislupaus täräytti Euroopan kärkiajan SM-halleissa
- Ampumahiihdosta kovia uutisia – Nuorten MM-pronssi Suomeen
- Lotta Haralalta synkkä eropäivitys – samalla jätti-ilmoitus
- MM-valintasopassa shokkikäänne – Lotta Haralan ja Reetta Hurskeen kilpasisko yllätti
- Olympiasankarit paljastavat – kaikki ei aina ollut ruusuista
- Lotta Harala murtui kyyneliin – synkkä paljastus
- 14 vuotta huipulla – Jessie Diggins rikkoi rajun ennätyksen Falunissa
- MM-valintasopassa shokkikäänne – Lotta Haralan ja Reetta Hurskeen kilpasisko yllätti
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- Falunissa kuohui: Suomalaishiihtäjän raivo purkautui Viaplayn suorassa lähetyksessä
- Falunin kaatuminen maksoi kovan hinnan – Jasmi Joensuulta paljastus
- Lotta Haralalta synkkä eropäivitys – samalla jätti-ilmoitus
- Ampumahiihdosta kovia uutisia – Nuorten MM-pronssi Suomeen
- Ruotsin hiihtotähdet: suhde!
- Kuulantyönnössä taas kova tulos – Suomen ennätys uusiksi
- 14 vuotta huipulla – Jessie Diggins rikkoi rajun ennätyksen Falunissa
- Olympiasankarit paljastavat – kaikki ei aina ollut ruusuista