Reetta Hurske myönsi nyt koko ”surumielisen totuuden”
Suomalaisen pika-aiturin Reetta Hurske on laittanut vuottaan pakettiin. Hurskeen kauteen mahtui monenlaista.
Terveysmurheet ja vammat aiheuttivat omat ongelmansa Hurskeelle. Hän ei peitellyt asiaa.
– Tammikuussa reenattiin ja kuntoutettiin joulukuussa revennyttä jalkaa. Kuun lopussa päästiin kisailemaan, mikä oli ihanaa! Helmikuussa repeämä uusiutui ja palattiin kuntoutuksen pariin. Kaikki oli enempi tai vähempi ikävää.
– Maaliskuussa kisattiin EM-hallit ja vaikeista lähtökohdista sijoituin viidenneksi. Juhlin myös omia ”Melkein kolkyt” -syntymäpäiviä ja vitsit noi oli hyvät pirskeet! Huhtikuussa lähdin kuukaudeksi leirille tuttuun ja turvalliseen paikkaan Teneriffalle. Lisäksi sain kuulla, että meille on syntynyt koiran pentu!
– Toukokuussa leiriltä palatessa takareisi kipeytyi niin, että se vaivasi tekemistä koko kesän fyysisesti ja ennen kaikkea henkisesti. Täytin myös 30! Kesäkuun isoimmat asiat olivat, että Mimmi muutti meille ja musta tuli kummitäti. Kisailin myös. Heinäkuussa kisailin lisää ja pääsin osaksi mun hyvän ystävän häitä!
Hurske ei peitellyt sitä, että kausi päättyi lässähdykseen.
– Elokuussa oli kahdet ihanat häät. Muuten elämä oli tasaista ja urheilun suhteen olin aika surumielinen. Syyskuussa palasin harjoittelun pariin ja tein syksyjuttuja.
– Lokakuussa käytiin Mimmin kanssa pentueskarissa ja ulkoiltiin paljon eri paikoissa. Koirapuistot tulivat myös tutuiks. Marraskuussa elettiin tasaista arkea. Harjotuksissa kaikki sujui nousujohteisesti ja muutenkin meni mallikkaasti Joulukuussa reenailtiin ja valmistauduttiin jouluun. Itsellä ollut vähän alavireinen fiilis. Odotan, että tämä vuosi on ohi ja uusi vuosi alkaa.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kauden ratkaisut puhutti – Olli Hiidensalo avasi taustat
- Suomalainen Teresa, 21, säkenöi Jake Paulin jätti-illassa!
- Se on siinä! – uusi maailmanennätys
- Ennätykset murskattiin – suomalaisjätti kiskaisi kaksi hirmukaarta!
- Jalkapallon suurkisojen alla karmea tragedia – stadionilta löytyi kuollut ihminen
- Entinen olympiaurheilija puukotettiin kuoliaaksi
- Hirmutulos – pikajuoksussa tärähti kaikkien aikojen ennätysaika!
- Jessie Diggins jätti ladut – nyt arki näyttää tältä
- Aleksandr Bolshunovin paluusta kova väite, valmentaja lataa suoraan
- Hurja tilasto julki olympialaisista – historiallinen dopingtulos yllättää
- Ennätykset murskattiin – suomalaisjätti kiskaisi kaksi hirmukaarta!
- Jessie Diggins jätti ladut – nyt arki näyttää tältä
- Tammikuussa synnyttänyt Therese Johaug: paluu!
- Aleksi Valavuori sai kovaa kyytiä – sparri päättyi rumasti
- Se on siinä! – uusi maailmanennätys
- Hirmutulos – pikajuoksussa tärähti kaikkien aikojen ennätysaika!
- Entinen olympiaurheilija puukotettiin kuoliaaksi
- Karmeasta onnettomuudesta muistettu mäkihyppääjä on kuollut – ”Janne oli aina mukana kaikessa”
- Suomalainen Teresa, 21, säkenöi Jake Paulin jätti-illassa!
- Jalkapallon suurkisojen alla karmea tragedia – stadionilta löytyi kuollut ihminen