Suomalainen hiihtäjä Iivo Niskanen tavoittelee talven olympialaisista etenkin kultaa 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailussa.

Matkassa on monia mutkia. Yksi niistä on se, että kyseessä on yhteislähtökilpailu.

Yhteislähtökilpailu mahdollistaa sen, että iso kärkiporukka pysyy yhdessä loppuun saakka. Se tarkoittaisi, että Johannes Kläbon kaltainen kiritykki olisi vahvoilla lopussa.

Niskasen kannalta olisi siis parasta, jos hän lähtisi karkuun Kläbon kaltaisilta sprinttitykeiltä. Tuollainen karkumatka ei kuitenkaan ole niin todennäköistä ilman apua.

Ruotsin Edvin Anger ja Itävallan Mika Vermeulen karkasivat Rukan vapaan kisassa muulta joukolta. Tuo irtiotto ei lopulta kantanut maaliin saakka. Se sai kuitenkin Ylen asiantuntijan Ville Nousiaisen nostamaan esille mielenkiintoisen ehdotuksen.

Nousiainen sanoi nimittäin Ylelle, että Niskasen kannattaisi ehdottaa Vermeulenille yhteistyötä olympiakisojen 50 kilometrin kisassa.

– Jos molemmat ovat hyvässä kunnossa, niin se olisi suotavaa. Muuten siinä on 10–15 hiihtäjää nipussa loppusuoralla, niin siinä tulee vain hopeaa, kun on Kläbon ja (Harald) Amundsenin kaltaisia vastassa. Miksi ei siis kokeilisi. Se on nähty aiemminkin olympialaisissa, että irtiotto on mahdollista, jos vain pidetään kovaa vauhtia, arvioi Nousiainen Ylelle.

Tästä Ylen juttu.

LUE MYÖS