Markus Vuorela juhli lauantaina Suomen mestaruutta Kuopion SM-hiihtojen 10 kilometrin vapaan väliaikalähtökisassa.

SM-kulta irtosi 7,5 sekunnin erolla ennen Olli-Pekka Laitilaa. Kolmanneksi hiihti Emil Liekari, joka jäi kärjestä 8,2 sekuntia.

Olympialaisiin valitulla Arsi Ruuskasella oli sen sijaan vaikeampaa, sillä huippunimi jäi vasta sijalle 10.

Kilpailusta oli sivussa useita maajoukkuehiihtäjiä, kuten Iivo Niskanen, joka vetäytyi SM-hiihdoista lauantaina aamulla.

Useista poissaoloista huolimatta Vuorelalle mestaruus oli kuitenkin merkittävä, sillä kulta oli hänelle uran ensimmäinen.

– Himmeämpiä mitaleja on aika paljon, mutta kultaa ei ole tullut. Olen odottanut, että saisin kutsua itseäni hiihdon Suomen mestariksi, ja tänään on se päivä, Vuorela kehui Ylen haastattelussa.

Samalla 29-vuotias hiihtäjä paljasti uran olevan mahdollisesti loppusuoralla.

– Olen ajatellut, että tämä on uran viimeinen vuosi. Ura saattaa päättyä tähän kauteen. Hienoa, että mestaruus tuli viimein, Vuorela sanoi.

LUE MYÖS: