Asiantuntija kertoo Ylelle totuuden Elias Lajusen lajista – ”ne ovat ammattilaisia kaatumaan”
Elias Lajusen olympiakarsinta päättyi sunnuntaina rajuun kaatumiseen freeskin big air -kilpailussa. Suomalainen ei pystynyt jatkamaan, mutta Olympiakomitean mukaan tarkemmissa tutkimuksissa ei löytynyt mitään huolestuttavaa. Lajunen vietti yön sairaalassa, ja hänen vointinsa on vakaa.
Freeskissä riskit kuuluvat lajiin. Hypyt ovat korkeita ja temput teknisesti vaativia, eikä virheille juuri jää varaa.
Yle Urheilun selostaja Sami Saarenpää korostaa malttia ja itsetuntemusta.
– Vaikka urheilija tietää, mitä hän tekee, ja hänellä on paljon toistoja alla, voi silti sattua tapaturma. Se pätee tässä lajissa ihan samalla tavalla kuin missä tahansa muussakin, Saarenpää muistuttaa.
Ylen asiantuntija Juho Kilkki nostaa esiin yhden freeskin keskeisimmistä taidoista, eli kaatumisen hallinnan.
– Ne ammattilaiset ovat ennen kaikkea ammattilaisia kaatumaan, Kilkki toteaa.
Hänen mukaansa ennen onnistumisia opitaan epäonnistumaan. Kehonhallinta ja kyky hahmottaa asentoa ilmassa voivat pelastaa tilanteen, jos temppu menee pieleen.
Esimerkki nähtiin sunnuntain karsinnassa, kun Sveitsin Kim Gubser joutui muuttamaan temppuaan kesken hypyn ja sai kuin saikin tuotua alastulon jaloilleen.
– Se oli silmiinpistävä esimerkki siitä, kuinka poikkeustilanteissa osataan hallita tilanne, Kilkki sanoo.
Freeskilaskijat eivät siis vain heittäydy ilmaan, vaan ohjaavat liikettään aktiivisesti koko hypyn ajan. Vaarallisinta on tilanne, jossa urheilija menettää täysin tuntuman siihen, missä asennossa on, mutta onneksi se on harvinaista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joukkokolari päättyi erikoisesti – selostaja repesi suorassa lähetyksessä
- Jutta Leerdam vilautti kameroille – hinta voi nousta yli miljoonaan
- Tässä on Suomen joukkue ampumahiihdon viestiin
- Asiantuntija kertoo Ylelle totuuden Elias Lajusen lajista – ”ne ovat ammattilaisia kaatumaan”
- Elias Lajunen pääsi sairaalasta – Olympiakomitealta uusi tieto
- Ilkka Herolan vire vain yltyy – suurmäki lupaa mitalia
- Pettynyt Eduard Hallberg avautuu Ylelle – ”raffi laji”
- Suvi Minkkinen teki historiaa – Ylen lähetyksessä kiusallinen kysymys Kaisa Mäkäräiselle
- Huomasitko? Näin Kaisa Mäkäräinen reagoi Suvi Minkkisen historialliseen suoritukseen
- IL: Nyt puhuu huijauskohun keskelle joutunut hiihtäjä
- Jasmi Joensuu julkaisi yhteiskuvan Leijonat-rakkaansa kanssa: ”Kulta kainalossa ja pronssia kaulassa”
- Suvi Minkkinen jäi kiinni turvatarkastuksessa – ”en voinut missata tilaisuutta”
- Näin Krista Pärmäkoski reagoi naisten viestimitaliin
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Ilkka Herola tykitti hurjat lukemat suurmäessä – luvassa taistelu mitaleista
- IL: Nyt puhuu huijauskohun keskelle joutunut hiihtäjä
- Näin Leijonien olympiaturnaus jatkuu – puolivälierän vastustaja ja pelipäivä
- Suomen viestinelikko julkaisi saunakuvan – kommenttikenttä repesi
- FIS puuttui Norjan hiihtomaajoukkueen toimintaan – rangaistus lävähti!
- Huomasitko? Näin Kaisa Mäkäräinen reagoi Suvi Minkkisen historialliseen suoritukseen