Milano-Cortinan olympialaiset ovat käynnistyneet, mutta osa kisajärjestelyistä edelleen aiheuttaa puhetta ja kysymysmerkkejä.

Monet rakennustyöt ovat valmistumassa vasta aivan loppumetreillä, ja esimerkiksi jääkiekkoturnauksen näyttämönä toimivan Santagiulian jäähalli on herättänyt suuria kysymysmerkkejä.

Nyt myös pikaluistelijat ovat avanneet suunsa järjestelyistä, kertoo norjalainen Dagbladet viitaten hollantilaiseen Telegraafiin.

Lehden mukaan urheilijat ovat kertoneet pikaluisteluareenan jään halkeilevan ja muistuttavan luonnonjäätä. Jää pitää myös heidän mukaansa epätyypillistä ääntä.

– Tämä ääni on minulle uusi. En ole oikeastaan koskaan kokenut tällaista aiemmin. Se kuulostaa hyvin oudolta, kertoi Hollannin maajoukkuevalmentaja Jac Orie.

”Olen kuullut, että siellä on hieman erilainen tuntuma ja ääni. Omasta puolestani uskon, että se voi olla hyvä asia. Uskon, että olen yksi luistelijoista, joka pystyy käsittelemään sen parhaiten”, kertoi norjalainen pikaluistelija Björn Magnussen Dagbladetille.

Pikaluistelu starttaa lauantaina 7. helmikuuta naisten 3 000 metrin kilpailulla ja Sunnuntaina miehet kilpailevat 5 000 metrin kisassa.

LUE MYÖS: