Suomen Eduard Hallbergin pujottelukisa jäi Bormiossa yhteen kierrokseen. 22-vuotias alppilupaus ajoi ulos avauslaskussa vaikeissa sääolosuhteissa, joissa moni muukin ennakkosuosikki joutui taipumaan.

Hallberg lähti yhdeksäntenä rinteeseen ja yritti välttää kärkilaskijoiden virheet maltillisella alulla. Hän koki päässeensä ensimmäiseen väliaikaan hyvässä vauhdissa, mutta tiukassa neulansilmässä tuli ratkaiseva virhe. Laskija avautui kisan jälkeen Yle Urheilulle

– Sitten suksi jäi kuitenkin sitten kiinni lumeen, enkä ehtinyt siihen toiseen.

Olosuhteet tekivät kisasta poikkeuksellisen haastavan.

– Alusta saakka oli vaikea löytää hyvä fiilis. Tuntui todella pahalta laskeminen. En saanut oikein vapautettua suksia kuten olisin halunnut. Melko sitkeä lumenpinta, kun on satanut tuollaista räntää.

Hallbergin mukaan yhdistelmä vaikeaa säätä ja vaativaa rataa ei jättänyt paljon anteeksi.

– Kun laitetaan tuollainen sää ja tuollainen rata yhteen, niin ei ole helppoa. Täysin mahdollista kuitenkin. Siinä on vain tehtävä ne perusasiat oikein ja taisteltava maaliin asti.

Kilpailussa nähtiin useita keskeytyksiä. Myös suurpujottelun olympiavoittaja Lucas Pinheiro Braathen kaatui, ja Ranskan Paco Rassat epäonnistui pahasti.

Suomalainen ei jäänyt kuitenkaan murehtimaan liikaa.

– Aika raffia, ja aika raffi laji, kun puhutaan niin pienistä marginaaleista. Kyllä se vähän harmittaa, mutta tästä pystyy oppimaan todella paljon. Seuraavalla kerralla kun olen tässä samassa tilanteessa, niin toivottavasti menee paremmin.

Hallberg katsoo jo eteenpäin.

– Tässä ollaan ihan hyvässä tilanteessa kumminkin. Tässä on vielä pari kisaa jäljellä tällä kaudella. Jatketaan duunia ja neljän vuoden päästä ollaan vielä paremmassa kunnossa.

LUE MYÖS: