Tiistain perinteisen sprintin olympiakisa käytiin ilman osaa lajin huippunimistä. Yksi heistä oli Ruotsin Emma Ribom, joka jäi ulos maan äärimmäisen kovasta sprinttijoukkueesta Milano–Cortinan kisoissa.

Ruotsi pystyi nimeämään sprinttiin vain neljä urheilijaa. Paikat menivät Jonna Sundlingille, Maja Dahlqvistille, Linn Svahnille ja Johanna Hagströmille. Valinta tarkoitti sitä, että esimerkiksi Ribom, joka on tällä kaudella yltänyt maailmancupissa palkintokorokkeelle, jäi rannalle.

Ribom purki pettymystään Instagramissa.

– Viimeiset kaksi viikkoa ovat olleet äärimmäisen raskaita. Olla niin lähellä mutta silti jäädä ilman paikkaa olympialaisten sprinttiin on särkenyt sydämeni hieman. Tämä on ollut unelma, jonka eteen olen tehnyt töitä todella pitkään, Ribom kirjoitti julkaisussa.

Vaikeasta tilanteesta huolimatta hän käänsi katseensa jo eteenpäin.

– Ruotsilla on erittäin vahva joukkue. Kun olen saanut tämän hyväksyttyä, olen varmasti nälkäisempi revanssiin kuin koskaan. Olen kiitollinen kaikista ihmisistä ympärilläni, Ribom jatkoi.

Asiaa kommentoi myös hallitseva olympiavoittaja Jonna Sundling, joka myönsi valintojen kovuuden.

– Tämä on vaikeaa meille kaikille. Kaikki harjoittelemme kilpaillaksemme ja menestyäksemme. Kun paikkaa ei tule, se sattuu. Ystävänä yrittää vain olla tukena. Olen ollut itsekin samassa tilanteessa, Sundling sanoi Expressenille.

Sundlingin mukaan tärkeintä on pysyä valmiina.

– Täytyy olla valmis, jos jotain tapahtuu. Ja kilpailuja on vielä edessä, hän muistutti.

Julkaisu tästä.

LUE MYÖS: