Suvi Minkkinen venyi huippusuoritukseen Anterselvassa ja nappasi olympiapronssia ampumahiihdon takaa-ajossa. Italian Lisa Vittozzi juhli kultaa ja Norjan Maren Kirkeeide hopeaa, mutta suomalaisittain katseet kohdistuivat Minkkiseen.

Kuudennelta sijalta matkaan lähtenyt Minkkinen ampui neljä nollaa ja nousi mukaan mitalitaistoon viimeisellä pystypaikalla. Ratkaisuhetkillä Ranskan Lou Jeanmonnot hengitti niskaan vain reilun kymmenen sekunnin päässä.

– En kyllä ehkä vikalle kierrokselle olisi uskonut, että riittääkö se ero. Sitten vain yritin liimata itseni siihen Kirkeeiden selkään. Ihan mahtava fiilis, että se riitti, Minkkinen kertasi Ylellä.

Viimeinen ammunta oli suomalaistähdeltä kylmähermoinen suoritus.

– Se oli vain niin keskittynyttä… Tänään oli kyllä ihan täydellinen oma kupla.

Minkkinen kertoi pyrkineensä hiihtämään hallitusti, jotta viimeiselle kierrokselle jäisi voimia. Taktinen ratkaisu kantoi pronssille asti.

Ylen lähetyksessä nähtiin myös kiusallinen hetki, kun asiantuntijana ollut Kaisa Mäkäräinen joutui vastaamaan kysymykseen viimeisen ammunnan paineista. Mäkäräinen muistetaan uraltaan vaikeuksista ratkaisevilla ampumapaikoilla.

– Kaisa Mäkäräinen, olet ollut tuossa tilanteessa myös itse. Minkälaista kanttia se vaatii pudottaa viimeisestä ammunnasta kaikki viisi laikkaa alas, kun taistellaan olympiamitaleista? kysyi Ylen toimittaja Petra Manner.

– En tiedä sitä, että en ole onnistunut sitä itse tekemään. Suvi tietää siihen paremmin vastauksen kuin minä, Mäkäräinen vastasi suoraan.

Lisäkysymysten jälkeen Mäkäräinen korosti Minkkisen kykyä pysyä omassa kuplassaan ratkaisuhetkillä.

LUE MYÖS: