Milanon–Cortinan paralympialaiset päättyvät sunnuntaina, ja monien mielestä kisat loppuvat juuri oikeaan aikaan. Poikkeuksellisen lämmin sää on tehnyt kilpailuolosuhteista haastavat, kun lämpötila on noussut paikoin yli kymmenen asteen.

Erityisesti maastohiihtoladuilla lumi on muuttunut raskaaksi sohjuksi.

Suomalainen para­maastohiihtäjä Inkki Inola kuvaili keskiviikon 10 kilometrin kilpailun olosuhteita poikkeuksellisiksi. Hänen mukaansa ladulla joutui paikoin lähes kahlaamaan.

– Latu oli todella pehmeä ja pöpperöinen. Zorzi-nousussa mentiin nilkkoja myöten sohjossa, Inola kertoi.

Vaikeista olosuhteista huolimatta Inola hiihti kilpailussa hopealle.

Valmentaja Tuomas Törrönen kertoi tilanteen heikentyneen nopeasti. Vielä viikko sitten ympäröivät rinteet olivat lumen peitossa, mutta nyt lumi on sulanut lähes kokonaan.

– Lunta on enää lähinnä kisaladuilla. Veikkaan, että viikon päästä täällä ei enää hiihdetä, Törrönen arvioi.

Hänen mukaansa kovakuntoisimmat urheilijat menestyvät kuitenkin säästä riippumatta.

– Olosuhteet ovat erikoiset, mutta parhaat hiihtäjät menevät silti kovinta vauhtia.

LUE MYÖS: