Puijon Hiihtoseura nappasi vakuuttavan voiton miesten viestissä Inarin SM-kisoissa, ja ratkaisu nähtiin käytännössä jo toisella osuudella. Kilpailun kulku kääntyi ratkaisevasti, kun Iivo Niskanen karkasi muilta perinteisen osuudella.

Jämin Jänne lähti haastamaan Puijoa kovalla kokoonpanolla, kun Ristomatti Hakola sai tehtäväkseen vastata Niskasen vauhtiin. Ero kuitenkin repesi nopeasti, eikä kokenut hiihtäjä pystynyt vastaamaan Niskasen kiihtyvään tahtiin. Kymmenen kilometrin jälkeen eroa oli kertynyt jo lähes minuutti, mikä käytännössä ratkaisi mestaruuden kohtalon.

Kilpailun aikana asiantuntijat nostivat esiin Hakolan vaikean kauden. Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi arvioi suoritusta suoraan lähetyksessä.

– Ei ole Hakolan kausikaan ollut helppo. Ei ole semmoisia tuloksia iskeä tiskiin kuin mitä muutamina aiempina kausina Hakolalta on nähty. On ollut vähän selän kanssa haasteita. Joutunut jättämään kisoja väliin jopa sen selkävaivan takia, linjasi ”Musti”.

Kun ero kasvoi entisestään, myös selostaja Jussi Eskola ja Jauhojärvi ruotivat tilannetta tarkemmin.

– Kyllä tässä Risto taistelee minkä pystyy, mutta kyllähän tuosta matkarasitus näkyy Hakolan menossa. Tällä kaudella Ristolta ei ole sellaista ruutia löytynyt kertaakaan, mitä takavuosina nähtiin, avasi Eskola.

– Semmoista totaalista onnistumista se on jäänyt uupumaan tällä kaudella, pohti Jauhojärvi.

– Ihan tuossa, sanotaan tasurin tehokkuudesta lähtien, ei ole semmoista… pyöritteli Eskola.

LUE MYÖS: