Espoon Oilersin hyökkääjä: ”Pari tappiota, joita ei olisi saanut tulla”
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyliigan Oilersia povattiin ennen kauden alkua yhdeksi mestarisuosikiksi.
Joukkue on aloittanut pelit ailahdellen ja on kerännyt viidestä pelistä kuusi pistettä kolmen voiton myötä. Joukkueen hyökkääjä Jyri Perokorpi kertoo, missä joukkue menee pelillisesti.
– Pelit ovat menneet vaihtelevasti. Meille on tullut pari tappiota, joita ei olisi saanut tulla. Toisaalta voitimme pari pahaa kilpailijaamme, Perokorpi toteaa SuomiUrheilu-sivustolle.
Perokorpi kertoo joukkueen uuden pelityylin olevan vielä hakusessa.
– Pelimme ei ole hyvää vielä. Meillä on uusi systeemi, jota opetellaan vasta. Sen takia pelimme on hidasta. Kun saamme pelin toimimaan, meitä on vaikeaa voittaa, Perokorpi arvioi.
Oilersin tavoite on tällä kaudella mestaruus.
– Mestaruus on tavoitteemme. Meillä on hyvä porukka ja ihan hyvä mahdollisuus siihen. Sarjassa ei ole yhtä suurta ennakkosuosikkia, vaan siellä on 5-6 joukkuetta, jotka pystyvät mestaruuden voittamaan. Materiaaliltaan mikään joukkue ei erotu, Perokorpi kertoo.
Perokorpi on itse taistellut vain kolmessa ottelussa alaraajavamman vuoksi. Peleissä on syntynyt 2+1-tehot.
– Se on ihan ok suoritus. Mitään pistetavoitteita minulla ei ole. Haluan vain pelata paremmin kuin viime vuonna.
Oilersilla on edessään tuplaviikonloppu, kun se kohtaa ensin lauantaina SPV:n ja sunnuntaina OLS:in.
– SPV:llä on varmasti meitä kohtaan jotain hampaankolossa, koska pudotimme heidät viime vuonna puolivälierissä. Tulee kova peli, ja meidän pitää olla hereillä koko ajan. He ovat liigan vaarallisin joukkue vastahyökkäyksissä.
– OLS-peliin tulee tiukka henkinen valmistautuminen, ja meillä on pitkä paluumatka lauantain pelistä. OLS on urheilullinen ja nopea joukkue. Mitään emme tule saamaan ilmaiseksi, Perokorpi ennakoi.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vain hiuksenhienosti EM-rajasta – Veera Mattila säväytti hurjalla ajalla
- Kalle Palander pyörsi puheensa – yllättävä viesti sai Aleksi Valavuoren reagoimaan heti
- Krista Pärmäkoski toteutti pitkäaikaisen haaveensa – jakoi tunnelmat
- Jannik Sinner voitti jälleen Wimbledonin
- SE uusiksi – Hilla Uusimäki juoksi kaikkien aikojen ajan
- Hurja treenijakso jätti jälkensä – Krista Tervo myöntää suoraan tilanteensa
- Tero Pitkämäestä julkaistiin harvinainen bilekuva – fanit hieraisivat silmiään
- Karu uutinen: Lotta Harala joutuu vetäytymään kotikisastaan
- Harri Heliövaara pääsi jälleen juhlimaan Wimbledonissa
- Pikajuoksutähti tykitti hurjan ajan Timanttiliigassa
- Kohu venäläisurheilijoista paisuu – nyt Armand Duplantis avasi sanaisen arkkunsa
- SE uusiksi – Hilla Uusimäki juoksi kaikkien aikojen ajan
- Tero Pitkämäestä julkaistiin harvinainen bilekuva – fanit hieraisivat silmiään
- Minja Korhonen kommentoi Ylelle kohupäätöstä yhdistetyn tulevaisuudesta
- Hurja treenijakso jätti jälkensä – Krista Tervo myöntää suoraan tilanteensa
- Jannik Sinner voitti jälleen Wimbledonin
- Pikajuoksutähti tykitti hurjan ajan Timanttiliigassa
- Karu uutinen: Lotta Harala joutuu vetäytymään kotikisastaan
- Mustafe Muusen kilpailu päättyi yllättäen – näin Dublinissa kävi
- Harri Heliövaara pääsi jälleen juhlimaan Wimbledonissa