Nuorten salibandymaajoukkueen tehomies nakutti 6+3! – ”Onhan tämä sairaan makeeta”

Suomen salibandynuoret aloittivat Hämeenlinnan EFT-turnauksen väkevästi niputtamalla Tshekin peräti 17-1-luvuin.
Suomen ykkösmies perjantaina oli Hämeenlinnan Steelersiä edustava Ville Lastikka. Kahdeksantoistavuotias nuorukainen intoutui kotihallissaan hurjaan vauhtiin ja takoi tehot 6+3.
– Onhan tämä sairaan makeeta päästä pelaamaan kotiyleisön edessä, Divarin pistepörssiä johtava Lastikka kertoi täysosumaillastaan.
Lastikka hätyytteli U19-maajoukkueen yhden ottelun piste-ennätystä jäädessään pisteen päähän Lasse Pajun (7+3) ja Lauri Kapasen (6+4) tehtailemista luvuista. Valtaosa Lastikan maaleista tuli samoilta jalansijoilta oikeasta laidasta, ja kun tarjoilukin oli pelasi, Tshekin maaliverkko heilui tiuhaan. Hattutemppu oli valmis 12 minuutin kohdalla, kun Suomi johti jo peliä 5-0.
– Kiitos tehoista kuuluu kenttäkavereille, hän kiitteli kentällistä. Osansa pistetalkoissa saivat Rasmus Kainulainen, Eino Heinonen ja Eemil Ukkonen.
Myös päävalmentaja Heikki Luukkonen oli tyytyväinen näkemäänsä.
– Ville onnistui erinomaisen hyvin ruudussaan, mutta ympärillä olevat saavat myös osansa tästä. Meillä on leveä ryhmä ja prosessi on edelleen vaiheessa. Tänään kentällä ei nähty esimerkiksi Tapanilan Erän Eero Nuutista.
Suomi otti pelin haltuunsa heti aktiivisella karvauksellaan ja nopeilla käännöillä.
– Sehän tossa oli pointtina, räväkkä alku saatiin ja alla oli hyvä valmistautuminen. Keskiviikosta lähtien ollaan pidetty leiriä ja olo on ollut odottava. Hyvä, että päästiin vihdoin tositoimiin.
Murskaluvuista huolimatta Luukkonen näki vielä petrattavaa.
– Kärsivällisyys lopussa loppui ja vastustaja sai liikaa vastiksia.
Onko Tshekki todella noin paljon heikompi vastus kuin mitä nähtiin?
– Heillä oli suurin piirtein sama ryhmä vuosi sitten EFT:ssä. En tiedä sitten miten heillä valmistautuminen meni. Kuulin, että vasta tänään tulivat Suomeen. Yleensä marginaalit ovat pieniä, mutta jos homma ei ole kuosissa, niin ero voi revetä nähdyn laiseksi.
Myös maalivahti Santeri Pohjonen oli mies paikallaan torjuen pari varmalta näyttänyttä maalipaikkaa. Nolla meni rikki harmittavasti 52 sekuntia ennen ottelua. Torjuntoja hänelle merkittiin 33.
Lauantaina U19-pojat saavat vastaansa Sveitsin (klo 13), joka yllätti Ruotsin luvuin 6-3. Ruotsin tappio Sveitsille oli ensimmäinen laatuaan tässä ikäluokassa.
Lähde: Salibandyliitto
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Yle: Toni Nieminen sai puhelinsoiton – se oli sitten menoa
- Janne Ahonen kertoi loistavia uutisia – fanien riemu repesi
- Kaisa Mäkäräinen ei peitellyt totuutta – lausui Ylellä ääneen karun faktan Suvi Minkkisestä
- Huonostihan siinä kävi – Jasmi Joensuu suri karua kohtaloa
- Kunnon sontamyrskyn ainekset – Krista Pärmäkoskelle povataan ikävää uutista HS:ssä
- Wilma Murrolle ja kumppaneille shokkihoitoa – maailmalta pamahti järjetön seivästulos
- Muistatko Magdalena Neunerin? Nyt tuli synkkä paljastus ampumahiihtolegendan elämästä
- Aino-Kaisa Saarinen pöyristyi näkemästään – ryöpytti Suomen hiihtotähtiä Ylellä
- Kiira Väänänen esitteli näyttävää asuaan etelän helteessä – ”Uus kisa-asu?”
- Vau, mikä kunnia – Elina Lampela pääsi upealle listalle
- Wilma Murrolle ja kumppaneille shokkihoitoa – maailmalta pamahti järjetön seivästulos
- Janne Ahonen kertoi loistavia uutisia – fanien riemu repesi
- Kunnon sontamyrskyn ainekset – Krista Pärmäkoskelle povataan ikävää uutista HS:ssä
- Ulos MM-kisoissa – Suomen hiihtoässälle povataan kovaa kohtaloa IL:ssä
- Kaisa Mäkäräinen ei peitellyt totuutta – lausui Ylellä ääneen karun faktan Suvi Minkkisestä
- Huonostihan siinä kävi – Jasmi Joensuu suri karua kohtaloa
- Muistatko Magdalena Neunerin? Nyt tuli synkkä paljastus ampumahiihtolegendan elämästä
- Kiira Väänänen esitteli näyttävää asuaan etelän helteessä – ”Uus kisa-asu?”
- Vau, mikä kunnia – Elina Lampela pääsi upealle listalle
- Krista Pärmäkoski ei tullut lähtöviivalle – valmentaja pamautti karun totuuden IL:lle