Suomalaisilla vahva startti beach volleyssa – ”Tehtiin kova ratkaisu aina kun siihen oli paikka”

Göteborgissa käynnistyi perjantaina beach volleyn Pohjois-Euroopan Lentopalloliiton eli NEVZA:n osakilpailu.
Turnaukseen osallistuu Suomesta kaksi nais- ja kuusi miesparia. Taru Lahti ja Riikka Lehtonen aloittivat ottelunsa selkeällä 2-0 (21-3, 21-5) -voitolla ruotsalaisparista Erkander – Holmstrand.
Peräti kuusitoista kenttää sisältävä halli sai suomalaispelaajilta vilpittömän tunnustuksen.
– Halli on tosi hieno ja hiekka erittäin hyvää. Tämä turnaus on meille tärkeä myös rankingpisteiden kannalta, kertoo Lahti.
Perjantain avausotteluun suomalaispari lähti hyvällä asenteella. Voittajakaavion puolella pysyminen keventää huomattavasti lauantain ohjelmaa.
– Ei tiedetty mitään vastustajasta. Pidettiin vain oma peli kasassa ja tehtiin kova ratkaisu aina kun siihen oli paikka, Lahti kiteytti päivän tapahtumat.
Myös toinen naisparimme Anniina Parkkinen–Essi Hasu pelasi vahvan avausottelun. Suomalaisnuorten käsittelyssä kaatui ruotsalaiskaksikko Gustafsson – Kirkor puhtaasti 2-0 (21-12, 21-12).
Miehissä avauspäivänä voittoon pelasivat Jaakko Keskitalo–Teppo Pulkkinen, Jyrki Nurminen-Pekka Piippo sekä Timo Haavisto-Toni Vahela. Tappiokaavion puolella jatkavat lauantaina Santeri Siren-Saku Viljamaa ja Jyri Topio-Ville-Veikko Savolainen. Turnaus jatkuu kaikkien suomalaisparien osalta lauantaina.
300 ilmaiskierrosta + Cahback!
- Avaa pelitili Locowin-kasinolle.
- Talleta 20€, niin saat 100 ilmaiskierrosta. Kaksi lisätalletusta antaa sinulle 200 ilmaiskierrosta lisää.
- Jokaisesta pelaamastasi eurosta – voitit tai hävisit – saat maanantaisin rahanpalautusta (Cashback).
- Mitä Krista Pärmäkoskelle on tapahtunut? IL:lle karu analyysi
- Kamerat tallensivat vinoilun – näin Johannes Kläbo kuittaili Iivo Niskasesta
- Venäjän hiihtotähti Aleksandr Bolshunov avasi suunsa – lähetti suoran viestin länsimaille
- Wilma Murto avautui rankan päivän jälkeen – ”Tuon on loputtava”
- No huh – Norjasta pamahti raju väite Kerttu Niskasesta
- Karu vihjailu oli liikaa – Krista Pärmäkoski antoi palaa
- IS:lle ladattiin suoraa tekstiä Iivo Niskasesta
- Suomalaisjuoksijalta mieletön ennätysparannus – valmentajakin ällistyi
- Miten käy MM-kisojen? Suomen hiihtotähti teki rajun ratkaisun
- Iivo Niskasen tyly touhu tallentui kameroihin – Viaplayn selostaja veti johtopäätöksensä
- No huh – Norjasta pamahti raju väite Kerttu Niskasesta
- Nyt rävähti – suomalaiselta keihäsässältä hirmukaari
- Kyllä sen kaikki näkivät – Iivo Niskanen kommentoi Viaplaylla Johannes Kläbon tylyä temppua
- Karu vihjailu oli liikaa – Krista Pärmäkoski antoi palaa
- Norjan hiihtomaajoukkueessa kuohuu – Johannes Kläbo löi nyrkin pöytään
- Iivo Niskasen tyly touhu tallentui kameroihin – Viaplayn selostaja veti johtopäätöksensä
- Mitään ei ollut tehtävissä – Kerttu Niskanen myönsi ikävän tosiasian Ylelle
- Miten käy MM-kisojen? Suomen hiihtotähti teki rajun ratkaisun
- Suomalaisjuoksijalta mieletön ennätysparannus – valmentajakin ällistyi
- Annimari Korte paineli voittoon – sitten alkoi tulla synkkää tekstiä kisan jälkeen