Lentopallon EM-kisat 2026 järjestettiin 9.–26. syyskuuta. Euroopan mestaruuden voitti Puola. Suomi ylsi ensimmäistä kertaa pronssille.

Tältä sivulta löydät lentopallon EM-kisojen uutiset, tulokset sekä Suomen joukkueen.

Sisällysluettelo:

Näytä koko sisällysluettelo

Kirjoittanut: Miikka Lahtinen

LUE MYÖS

 

Lentopallon EM-kisat 2026 – ottelut

Suomen otteluohjelma

PvmKloOttelu
26.9.202618:00Suomi – Slovenia (pronssiottelu)
25.9.202622:00Suomi – Ranska (välierä)
23.9.202622:05Italia – Suomi (puolivälierä)
20.9.202617:00Suomi – Kreikka (pudotuspeli)
17.9.202620:00Suomi – Viro
15.9.202620:00Hollanti – Suomi
13.9.202618:00Suomi – Serbia
12.9.202618:00Belgia – Suomi
10.9.202620:00Suomi – Tanska

Lentopallon EM-kisojen jatkopelit

KierrosPvm
1. pudotuspelikierros19.–21.9.2026
Neljännesvälierät22.–23.9.2026
Välierät25.9.2026
Finaali26.9.2026

Lentopallon EM 2026 – Suomen tulokset

Suomelle EM-pronssi on historian ensimmäinen.

PvmOtteluTulos
26.09.2026Suomi – Slovenia (pronssiottelu)3–0
25.09.2026Suomi – Ranska (välierä)1–3
23.09.2026Italia – Suomi (puolivälierä)2–3
20.09.2026Suomi – Kreikka (pudotuspeli)3–2
17.09.2026Suomi – Viro2–3
15.09.2026Hollanti – Suomi2–3
13.09.2026Suomi – Serbia3–0
12.09.2026Belgia – Suomi2–3
10.09.2026Suomi – Tanska3–0

Löydät otteluiden tilastot ja tulokset painamalla tästä.

Lentopallon EM-kisat 2026 – alkulohkot

Suomi pelasi EM-kisojen C-lohkossa yhdessä Viron, Serbian, Belgian, Hollannin ja Tanskan kanssa. Suomi sijoittui lohkossaan toiseksi.

Lohko A (Modena / Napoli, Italia)

SijaJoukkueOttelutVoitotTappiotErätPisteet
1.Italia55015–414
2.Slovenia53212–710
3.Kreikka53210–99
4.Tšekki53211–98
5.Ruotsi5146–134
6.Slovakia5053–150

Lohko B (Sofia, Bulgaria)

SijaJoukkueOttelutVoitotTappiotErätPisteet
1.Puola54114–313
2.Ukraina54112–512
3.Bulgaria54113–611
4.Portugali5145–124
5.Pohjois-Makedonia5143–123
6.Israel5145–142

Lohko C (Tampere, Suomi)

SijaJoukkueOttelutVoitotTappiotErätPisteet
1.Belgia54114–613
2.Suomi54114–711
3.Serbia5329–117
4.Tanska5239–97
5.Viro5238–125
6.Hollanti5056–152

Lohko D (Cluj-Napoca, Romania)

SijaJoukkueOttelutVoitotTappiotErätPisteet
1.Ranska54114–413
2.Saksa54112–711
3.Romania53212–109
4.Latvia5238–116
5.Turkki5146–123
6.Sveitsi5146–143

Lentopallon EM-kisat 2026 – televisiointi

Suomessa lentopallon EM-kisojen televisioinnista vastasi Yle.

Kaikki Suomen EM-ottelut, välierät ja mitalipelit olivat katsottavissa suorina lähetyksinä Ylen TV2-kanavalla ja Yle Areenassa.

Suomeksi ottelut selosti Johannes Oikarinen.

Lentopallon EM-kisat 2026 – Suomen joukkue

Veljekset – EM-joukkue 2026

PelaajaPelipaikkaPituus (cm)SyntymäaikaMaaottelut
5 Alexej ZhbankovKeskipelaaja20418.7.200337
6 Petteri TyynismaaKeskipelaaja2045.8.200343
11 Miika HaapaniemiKeskipelaaja2036.2.200459
17 Severi SavonsalmiKeskipelaaja21021.8.200066
13 Joonas JokelaHakkuri20212.12.199895
21 Veikka LindqvistHakkuri21013.11.200331
8 Voitto KöykkäLibero1793.6.199978
19 Niklas BreilinLibero1788.9.199992
9 Santeri VälimaaPassari19211.1.200139
33 Fedor IvanovPassari19511.2.2000105
1 Antti Ronkainen (C)Yleispelaaja1911.8.199698
7 Niko SuihkonenYleispelaaja19011.4.1999107
10 Luka MarttilaYleispelaaja19730.6.200369
24 Nooa MarttilaYleispelaaja1933.7.200533

Veljekset – staff 2026

RooliNimi
PäävalmentajaOlli Kunnari
ApuvalmentajaMatti Alatalo
Valmentaja, tilastotHasse Mattila
Data-analyytikkoKamil Soloducha
FysiikkavalmentajaMarko Panu
FysioterapeutitEerik Breilin, Arttu Sissala
LääkäriKrista Tapaninaho
UrheilupsykologiPäivi Granholm
ViestintäToni Flink
JoukkueenjohtajaJarmo Korhonen

Lentopallon EM-kisat 2026 – lipunmyynti

Lentopallon EM-kisojen kotiotteluiden lipunmyynnistä vastasi Lippu.fi.

Tampereen Nokia Arenalla pelattaviin EM-kisoihin oli myynnissä ottelulippuja alkaen 31,90 euroa, päivälippuja, VIP-lippuja alkaen 320,25 euroa sekä aitioita.

Mikä on Veljekset?

Veljekset on Suomen miesten lentopallomaajoukkueen lempinimi.

Veljekset-lempinimi otettiin käyttöön vuonna 2021. Aiemmin joukkue kantoi lempinimeä Äijät. Veljekset-nimi kuvastaa Suomen joukkueen yhtenäisyyttä ja uudistunutta, nuorempaa kokoonpanoa.

Suomi on pelannut lentopallon MM-kisoissa yhdeksän kertaa ja EM-kisoissa 21 kertaa.

Joukkueen suurimpia saavutuksia ovat 3. sija vuoden 2026 EM-kisoissa sekä Euroopan Kultaisen liigan voitto vuonna 2025.

Lentopallon EM-kisat 2026: Veljekset juhli Euroopan Kultaisen liigan voittoa kaudella 2025.
Veljekset juhli Euroopan Kultaisen liigan voittoa kaudella 2025. Kuva: AOP

Lentopallon EM-kisat – historiaa

Lentopallon EM-kisat on järjestetty ensimmäisen kerran vuonna 1948.

Lentopallohistorian menestynein maa on Neuvostoliitto, jolta löytyy 12 mestaruutta ja kaksi pronssia. Sittemmin Venäjä on saavuttanut kahdeksan (2 kultaa, 3 hopeaa, 3 pronssia) mitalia.

Suomi ylsi mitaleille (pronssi) ensimmäisen kerran vuonna 2026.

Hallitseva Euroopan mestari on Puola, joka kukisti vuonna 2026 pelatussa finaalissa Ranskan 3-1.

Lentopallon EM-kisojen mitalitaulukko

SijaMaaKultaaHopeaaPronssiaYhteensä
1Neuvostoliitto120214
2Italia75315
3Puola35412
4Tšekkoslovakia3407
5Venäjä2338
6Serbia2035
7Ranska1528
8Alankomaat1225
8Romania1225
10Jugoslavia / Serbia ja Montenegro1135
11Espanja1001
12Slovenia0314
13Bulgaria0145
14Unkari0112
15Saksa0101
15Ruotsi0101
17Jugoslavia0022
18Kreikka0011
19Suomi0011
Lähde: Wikipedia

Lentopallon EM-kisat 2026 – usein kysytyt kysymykset (UKK)

Mistä tulee Suomen joukkueen lempinimi Veljekset?

Suomen miesten lentopallomaajoukkueen lempinimi Veljekset otettiin käyttöön vuonna 2021. Aiemmin joukkue kantoi lempinimeä Äijät. Veljekset-nimi kuvastaa Suomen joukkueen yhtenäisyyttä ja uudistunutta, nuorempaa kokoonpanoa.

Kuka on Veljeksien päävalmentaja?

Tällä hetkellä Suomen miesten lentopallomaajoukkueen eli Veljeksien päävalmentaja toimii Olli Kunnari.

Milloin pelataan lentopallon EM-kisat?

Lentopallon EM-kisat järjestettiin 9.–26.9.2026. Suomi pelasi alkulohko-ottelunsa Tampereella 10.–17.9.2026.

Missä pelataan lentopallon EM-kisat?

Vuoden 2026 lentopallon EM-kisat järjestettiin Italiassa, Bulgariassa, Suomessa (Tampere, Nokia Arena) ja Romaniassa. Välierät ja mitalipelit pelataan Italiassa.

Missä lentopallon EM-kisat näkyy?

Suomessa lentopallon EM-kisoja pystyi seuraamaan suorana Ylen kanavilla ja Yle Areenassa.

Näkeekö lentopallon EM-kisat ilmaiseksi?

Suomessa lentopallon EM-kisoja pystyi seuraamaan suorana Ylen kanavilla ja Yle Areenassa.

Mistä ostaa lippuja lentopallon EM-kisoihin?

Tampereella pelattaviin C-lohkon otteluihin eli myös kaikkiin Suomen otteluihin sai ostettua lippuja Lippu.fi:stä.

Tästä SuomiUrheilun etusivulle!

LUE MYÖS