Superpesiksessä pelaava Joensuun Maila ilmoitti kovan luokan jatkosopimuksesta maanantaina.

Lyöjätykki Juha Niemi allekirjoitti kahden vuoden mittaisen jatkon seuran kanssa.

Niemi, 26, teki muun muassa viime kaudella hurjaa jälkeä Superpesiksessä, kun hän löi runkosarjassa hurjat 10+ 3 juoksua, joka on toistaiseksi miehen oma henkilökohtainen ennätys ja kautta aikain toiseksi kovin lyötyjen määrä Superpesiksen historiassa.

Niemi on lyönyt urallaan yhteensä (29 + 497) 526 juoksua ja voittanut kaksi pronssimitalia. Itä-Länsi edustuksia Niemellä on yhteensä neljä kappaletta.

– Seura on hoitanut kaikki velvoitteet moitteettomasti. Joukkueella ja seuralla on kovat tavoitteet seuraaville vuosille ja haluan olla omalla panoksella mukana täyttämässä näitä tavoitteita. Henkilökohtaisena tavoitteena haluan kehittyä vielä monipuolisemmaksi pelaajaksi ja tuoda samalla kirkkaimman mitalin Joensuuhun, Niemi toteaa seuran tiedotteessa.