Janne Ahonen niukasti ulos 2. kierrokselta Willingenissä
Kuva: Getty Images
Janne Ahonen on sijoittunut parhaana suomalaisena 31:ksi Saksan Willingenissä käydyssä mäkihypyn maailmancupin osakilpailussa. Toinen kilpailuun päässyt suomalainen, Jarkko Määttä, oli lopputuloksissa viimeinen eli 50:s.
Päävalmentaja Jani Klinga oli kilpailun jälkeen allapäin.
– No… kisana oli ookoo, hienosti järjestetty kilpailu ja hieno iltakilpailu. Tulos ei vaan ollut odotetunlainen. Paljon muuta sanottavaa ei sitten olekaan, Klinga kertoi Mäkihyppymaajoukkueen tiedotteessa.
Janne Ahonen jäi ensimmäisenä ulos toiselta kierrokselta. Päävalmentaja Klingan mukaan konkarin hyppy ei onnistunut samalla tavalla kuin kotimaan harjoituksissa tai kilpailun karsinnassa.
– Ei sitä parasta Jannea. Rahkeissa olisi varaa nyt parempaankin. Vaikea sanoa, onko hypyssä mitään tiettyä osa-aluetta jota tarvitsisi parantaa, kokonaisuutena kilpailuhypyssä olisi parannettavaa varmasti vähän joka sektorilla. Tietysti myös tietty kilpailurutiinin puute saattaa näkyä, on kuitenkin aikaa siitä kun Janne on viimeksi ollut mukana maailmancupissa.
Jarkko Määtän kilpailu kaatui huonoon tekniikkaan ja ponnistusvaiheen epäonnistumiseen.
– Ei ollut niin hyvä kuin karsinnassa. Varmasti yliyrittämiselläkin oli jotain tekemistä lopputuloksen kanssa. Ei riittänyt tänään, Klinga kommentoi.
Olli Muotkan ja Harri Ollin taival katkesi karsintaan. Varsinkin Harri Ollin paluuta kansainvälisille lavoille on seurattu viikon aikana tarkasti myös keskieurooppalaisessa lehdistössä.
– Kansainvälisen kilpailukokemuksen puute näkyy varmasti Harrinkin tapauksessa. Rentoutta ja tiettyä itseluottamusta olisi kaivannut, karsintahyppy meni yliyrittämisenkin puolelle, Klinga analysoi.
Huomenna Willingenissä hypätään joukkuemäki. Siellä Suomen nelikko lähtee Klingan mukaan tavoittelemaan oman tason löytymistä myös kilpailutilanteessa.
– Lähdetään tekemään niitä omia hyviä suorituksia. Tavoitteena on parantaa kierros kierrokselta ja katsoa sitten, mihin se lopputuloksissa riittää, Klinga kiteyttää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Kaisa Mäkäräisen kohtalo Ylellä selvisi
- YLE: Jukolassa varaudutaan nyt pahimpaan – drooniuhka nousi yllättäen esiin
- Suomen yleisurheilutähti lataa suorat sanat somesta ja älypuhelimista
- Kaisa Mäkäräinen: yllätyspesti!
- Kaikkien aikojen tennistähti teki näyttävän paluun – hiljensi epäilijät heti
- Jasmi Joensuu katosi ulkomaille – luksusveneeltä paljastuneet kuvat herättävät huomiota
- Suomalainen hiihtotähti vaihtoi maisemaa – vaikea kisakausi takana
- IS: Lotta Haralalta yllättävä vihjaus deittailusta- ”Aina olen auki mahdollisuuksille”
- Moukarisensaatio Krista Tervo avasi arkeaan Ylelle – tavoitteet ovat korkealla
- Ampumahiihtoliitto kertoi iloisen uutisen – uusi vahvistus valmennukseen
- Tero Pitkämäen poika räjäytti SE-lukemat uusiksi
- Suomalainen hiihtotähti vaihtoi maisemaa – vaikea kisakausi takana
- Jasmi Joensuu katosi ulkomaille – luksusveneeltä paljastuneet kuvat herättävät huomiota
- Moukarinheiton taso karkasi uudelle tasolle – maailmantilasto meni uusiksi
- IS: Lotta Haralalta yllättävä vihjaus deittailusta- ”Aina olen auki mahdollisuuksille”
- Suomen yleisurheilutähti lataa suorat sanat somesta ja älypuhelimista
- Ampumahiihtoliitto kertoi iloisen uutisen – uusi vahvistus valmennukseen
- Kaisa Mäkäräinen: yllätyspesti!
- Suomalaisurheilun monilahjakkuus on kuollut – taustalla pitkä sairaus
- Kaikkien aikojen tennistähti teki näyttävän paluun – hiljensi epäilijät heti