Yhdistetyssä suomalaisittain musta päivä
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaisurheilijoista Ilkka Herola sijoittui parhaiten Seefeldin yhdistetyn superviikonvaihteen, niin sanotun ”Seefeldin triplan” avauskilpailupäivänä. Herola oli lopputuloksissa 29:s.
Muista suomalaisista Leevi Mutru löytyy lopputuloksista sijalta 35 ja Jim Härtull sijalta 42. Arttu Mäkiaho jäi viidenkymmenen parhaan ulkopuolelle (sija 53.). Perjantain kilpailun 50 parasta jatkavat lauantaiseen kilpailuun.
– Kyllä se on sanottava, että nyt ei onnistunut mikään. Sijoitukset olivat tänään sellaisia, että viikonloppu oli käytännössä tässä jos huippusijoituksia ajattelee. Ei onnistunut hyppääminen, ei onnistunut hiihtäminen. Harmittaa kyllä todella paljon, kommentoi päävalmentaja Petter Kukkonen.
Perjantain kilpailussa hypättiin yksi hyppy ja hiihdettiin 5 kilometriä. Ilkka Herola jäi kärkeen minuutin ja viisi sekuntia. Se on Kukkosen mukaan lauantaita ja sunnuntaita ajatellen liian paljon.
– Lähdimme hakemaan ihan erilaisia sijoituksia tältä päivältä. Odotukset olivat tietysti kovat, sillä tähän viikonloppuun olimme ladanneet paljon ja keskittyminen oli kunnossa. Kaikki meni sitten eri tavalla kuin olimme ajatelleet. Joskus käy näin.
– Tärkeä viikonloppu. Valitettavasti suurimmat menestysmahdollisuudet menivät tähän päivään, Kukkonen harmittelee.
LUE MYÖS:
- Hiihdon maailmancupiin kaavaillaan shokkiavausta – tähdet varoittavat boikotista
- Mahtava uutinen Tuukka Taposelle
- Reetta Hurskeelta vihdoin iloinen uutinen – ”Reetta 2.0 on tekeillä”
- Suomalaisgolfin historiallinen hetki sai varmistuksen
- SE-nainen sai esikoisen valmentajansa kanssa – ”olemme ylpeitä”
- Saksan hiihtotähti antoi positiivisen dopingnäytteen – nyt hän nimeää kaksi syyllistä
- Florida Panthersin loukkaantumishuolet kasvavat – suomalaiselle uusi takaisku
- Entinen sprinttitykki Ylen riveihin – Katri Lylynperältä veikeä viesti kilpakumppaneille
- Frida Karlsson voitti kaksi olympiakultaa – sitten iski vaikeat ajat
- Suomen nopein mies katosi kilparadoilta – viimeisestä startista yli vuosi
- Riemu repesi Suomen leirillä – odotettu paluu sai maajoukkuekaverin innostumaan
- Alisa Vainion tontille tulee hiihtokuningatar – ”Elämäni parhaassa juoksukunnossa”
- Suomen nopein mies katosi kilparadoilta – viimeisestä startista yli vuosi
- Frida Karlsson voitti kaksi olympiakultaa – sitten iski vaikeat ajat
- Lotta Haralan arki helpottui: ”Tuntui h*lvetin hyvältä”
- Tuomas Heikkilä teki ison linjauksen – kaikki paukut nyt yhteen tavoitteeseen
- Maailmanmestari Enni Virjonen vaihtoi vapaalle – tällaista elämä on urheilun ulkopuolella
- Emma Tainiolta rankka paljastus arjestaan
- Suomalaiskaksikko säikäytti Euroopan mestarit – jättiyllätys oli jo käsissä
- Patrik Laine: osoite vaihtuu jälleen!