Ilkka Herola yhdistetyn Suomen mestariksi – ”Viimeisetkin mehut on puristettu”
Kuva: Getty Images
Yhdistetyn SM-kultaa otti ylivoimaisesti Ilkka Herola, joka lähti ladulle 6 sekuntia mäkiosuuden voittaneen Eero Hirvosen jälkeen. Hirvonen otti Rukalla SM-hopeaa ja pronssille hiihto-osuudella asemiaan nostanut Jim Härtull.
Puijon Hiihtoseuran Ilkka Herola nousi ladulla Suomen mestariksi. Mäkiosuuden jälkeen Herola oli toinen.
– Normaalihyppy, kelit oli aika vaihtelevat. Aika tasapainoiseen rakoon pääsin, ainut mikä jäi kaivelemaan oli taas se alastulo, siinä taas meni se puolisen minuuttia hukkaan, mutta se piti hiihtää sen verran kovempaa tuolla ladulla. Semmoinen ihan hyvä hyppy se oli. Mies on aika surkeessa kunnossa tässä vaiheessa. Voi sanoa, että viimeisetkin mehut on miehestä puristettu ulos sekä henkisesti että fyysisesti, Herola kommentoi kolmannen SM-kultansa jälkeen Yhdistetyn tiedotteen mukaan.
Mäkiosuuden voittanut Jyväskylän Hiihtoseuran Eero Hirvonen lähti ladulle varmistamaan mitalia. Lähimmät uhkaajat Ilkka Herolaa lukuun ottamatta lähtivät reilun minuutin perään.
– Hyvä hyppy, mäessä oli vaikeat olosuhteet. Vähän oli arpomista, mihin rakoon pääsee tulemaan alas. Ihan tyytyväinen olen siinä. Tiesin, että jos perushiihdon saan, niin kakkossija on mahdollista. Lähdin hiihtämään tasapainoista hiihtoa.
Jim Härtull lähti ladulle kuudentena kahden ja puolen minuutin takaa-ajoasemasta. Pronssista käytiin tänään kovin taistelu kolmen miehen kesken, mutta Lahden Hiihtoseuran Härtull otti lopulta SM-mitalin selvällä erolla.
– Oikeestaan kun huomasin, että Eetu (Vähäsöyrinki) tippui, kun lähdettiin viimeiselle kierrokselle eikä Matti (Herola) lähtenyt lyömään mitään älytöntä vauhtia, niin siinä vaiheessa alkoi tuntumaan siltä tai sitä adrenaliinia alkoi kertymään, niin oma tunne siitä pronssista vahvistui. Sitten löysin hyvän ratkaisun viimeisen mäen päällä. Mäki ei ole ollut kontrollissa Falunin jälkeen. Sieltä voi tulla mitä tahansa. Nyt tuli tuommoinen 114 metriä, se ei missään nimessä ole hyvää hyppäämistä.
Lahden Hiihtoseuran yhdistetyn miehet urakoivat Rukan SM-kisoissa, sillä Jim Härtull ja Mikke Leinonen nähdään myös miesten viestissä ja Eetu Vähäsöyrinki puolestaan osallistuu iltamäkeen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tappio Lotta Haralalle ärsytti – Saara Keskitalon ilme kertoi kaiken: ”Tarttui tv-kuviin asti”
- Yksi Suomen kovimmista hiihtourista päättyy – Krista Pärmäkosken viimeiset vuodet hämmentävät
- Yle: Suomen ampumahiihtotähti päätti inhottavasta uhrauksesta – näin tyttöystävä reagoi
- Katsojia jo neljännesmiljoona – Hiihtokisan lasku aiheutti lukuisia massakolareita
- Shokkiuutinen: Hermovaurio mahdollinen virheen takia – F1-talli ei voi ajaa kisoja
- Donald Trump lausui nämä sanat Lionel Messille – latasi suoraan ikuisuuskysymykseen
- Yle: Maastohiihdon valmennukseen tulossa superosaaja – tästä miehestä on kyse
- Suvi Minkkinen repesi nauruun Ylen haastattelussa – norjalaisten intiimi ehdotus oli liikaa
- Suvi Minkkinen teki merkittävän paljastuksen uransa jatkosta
- Kaisa Mäkäräiseltä brutaali päivitys Kontiolahdelta – ei lupaa hyvää Suvi Minkkiselle
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Suomen maajoukkuehiihtäjä: ura ohi!
- Suvi Minkkinen teki merkittävän paljastuksen uransa jatkosta
- Suvi Minkkinen repesi nauruun Ylen haastattelussa – norjalaisten intiimi ehdotus oli liikaa
- Minja Korhonen, 18, murskasi muut – täräytti järisyttävän tuloksen Salpausselällä!
- Ilkka Herola jäi yllättäen taakse – nuori suomalainen säväytti Salpausselällä
- Kaisa Mäkäräiseltä brutaali päivitys Kontiolahdelta – ei lupaa hyvää Suvi Minkkiselle
- Yle: Maastohiihdon valmennukseen tulossa superosaaja – tästä miehestä on kyse
- Shokkipäätös: Maastohiihdon tuore olympiamitalisti lopettaa – ”Se oli siinä”
- Nyt tuli vastaus puheisiin – Saga Vanninen avasi suunsa MM-halleista