Kiira Korven MM-pettymys: ”Tämä oli shokki”

Kiira Korven MM-kilpailut Kiinan Shanghaissa päättyivät pettymykseen. Korpi epäonnistui pahoin lyhytohjelmassaan ja oli kilpailussa 31:s. Kun 24 parasta selvitti tiensä jatkoon, oli suomalaisen kohtalo karsiutua MM-kilpailusta – ensimmäisen kerran urallaan.
Korpi aloitti ohjelmansa kolmoisflippi-yhdistelmällä, jossa flippi päätyi jäänpintaan. Normaalisti kokenut suomalaisluistelija ei moisesta hätkähdä, mutta tällä kertaa ohjelman keskivaiheilla ollut soolokolmoisritti sekä kaksoisaksel epäonnistuivat myös jääden kierroksitta eli nk. ilmapalloiksi. Näin ollen kummastakaan hypystä ei kertynyt pisteitä lainkaan. Edes ohjelman esittämisen osiot eli komponentit eivät riittäneet nostamaan luistelijaa tuloslistalla ylöspäin. Pistepottiin kertyi Korvelle vaatimattomat 41,11 pistettä.
Epäonnistuminen oli suomalaiselle luonnollisesti suuri pettymys. Tämänpäiväinen notkahdus oli jotain, mitä hänelle ei tapahdu edes harjoituksissa.
– Kyllä tämä oli shokki, Korpi sanoi heti suorituksensa jälkeen Taitoluisteluliiton tiedotteen mukaan.
– En pystynyt nousemaan painetilanteessa alun epäonnistumisen jälkeen. Pasmat menivät jotenkin sekaisin ja aloin miettimään ohjelmaa eteenpäin, vaikka ei pitäisi. Yleensä pystyn hyvin pitämään ajatukset kasassa, mutta en tänään.
Loukkaantumiset ja niistä kuntoutuminen ovat pitäneet Korven pois MM-jäiltä kolmen vuoden ajan. Vuosi sitten leikkauspöydältä noussut urheilija on tehnyt määrätietoista työtä päästäkseen samalle tasolle, jolla oli ennen loukkaantumiskierrettä. Paluu kilpakentille tapahtui viime joulukuussa Zagrebissa. Juuri hypyt ovat ne, joissa hän ei ole päässyt vielä entiselle tasolleen. Leikattu akillesjänne ei sallinut vielä esimerkiksi kolmois-kolmois-yhdistelmän ja kolmoislutzin ottamista ohjelmistoon. MM-kilpailuun valmistautumista sotki osaltaan myös pitkittynyt flunssa poskiontelotulehduksineen. Kulunut kausi on vaatinut urheilijalta paljon.
– Takanani on rankka ja pitkä kausi. Eräänlainen henkinen väsymys paluusta kilpajäille kuntoutuksineen on tullut jälkikäteen. Sen kaltaista tuntemusta minulla oli, vaikka kiitollisuus onkin ollut päällimmäisenä tunteena, Korpi pohti.
Erittäin kovatasoisen lyhytohjelmakilpailun voitti Venäjän Elizaveta Tuktamysheva pistein 77,62. Venäläinen jäi vain hieman Etelä-Korean Yuna Kimin vuonna 2010 tekemistä naisten lyhytohjelman ennätyspisteistä 78,50. Venäläisillä on kaksoisjohto, sillä Elena Radionova on toisena, kuitenkin 8,11 pistettä Tuktamyshevalle jääneenä. Kolmantena on Japanin Satoko Miyahara 67,02.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa