Naisten salibandymestari selvillä – sankarille tehot 4+1

Tampereen Classic juhlii jälleen naisten Salibandyliigan mestaruutta. Sunnuntaina Hämeenlinnassa pelatussa loppuottelussa Classic löi SB-Pron 10-4 ja voitti kultaa otteluvoitoin 3-0.
Kuusi perättäistä naisten kultaa kausilla 2008 – 2013 voittanut Classic taipui viime kevään finaaleissa SB-Prolle mutta palasi nyt valtaistuimelle vakuuttavalla tavalla.
Tänään ratkaiseva ero syntyi jo avauserässä, jossa Katriina Saarinen, Mari Alila ja Salla Suomela muuttivat 1-1-tilanteen nopeasti 4-1-johdoksi. Ottelun hahmo oli neljällä maalillaan ja yhdellä maalisyötöllään Eliisa Alanko, joka voitti myös kevään pudotuspelien pistepörssin.
Classic on kahdeksalla kullallaan eniten Naisten Salibandyliigan mestaruuksia voittanut joukkue. Hyökkääjä Katriina Saarinen sekä puolustaja Irja Lahtinen ovat olleet mukana niistä jokaisessa, ja tänään he nousivat liigan ennätystilaston kärkeen kahdeksan mestaruuden maalivahtilegenda Kati Suomelan rinnalle.
Naisten Salibandyliigan kolmas mitalijoukkue on Lappeenrannan NST, joka eilisessä pronssiottelussa löi Jyväskylän Happeen 10-1.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Vau, mikä kunnia – Elina Lampela pääsi upealle listalle
- Sami Jauhojärveltä suorat sanat Iivo Niskasen puheista – ”Ei näissä geimeissä riitä”
- Ulos MM-kisoissa – Suomen hiihtoässälle povataan kovaa kohtaloa IL:ssä
- IS: Kello tikittää – Jasmi Joensuun on tehtävä raju ratkaisu
- Johannes Kläbo kuuli Iivo Niskasen puheista – norjalaistähdeltä välittömästi tyly kuitti suomalaiselle
- Krista Pärmäkoski ei tullut lähtöviivalle – valmentaja pamautti karun totuuden IL:lle
- Suomen hiihtoässä koki kovan kohtalon Falunissa – ”Huti meni ja pahasti”
- Se oli siinä – Anne Kyllönen romahti ja hyväksyi ikävän tosiasian
- Hirmuveto: Aituri murskasi SE-ajan uusiksi – ei ollut silti täysin tyytyväinen
- Ikävälle epäilylle vahvistus – valitettava asia Kerttu Niskasesta paljastui
- Hirmuveto: Aituri murskasi SE-ajan uusiksi – ei ollut silti täysin tyytyväinen
- Se oli siinä – Anne Kyllönen romahti ja hyväksyi ikävän tosiasian
- Ikävälle epäilylle vahvistus – valitettava asia Kerttu Niskasesta paljastui
- Yle: Iivo Niskasen temppu oli liikaa – hiihtonaisella tuli tippa linssiin
- Minja Korhonen pettyi MM-kisoissa – tähän se kaikki kaatui
- Krista Pärmäkoski ei tullut lähtöviivalle – valmentaja pamautti karun totuuden IL:lle
- Nyt lähti mahtikaari – SE-tulos meni murskaksi
- Johannes Kläbo kuuli Iivo Niskasen puheista – norjalaistähdeltä välittömästi tyly kuitti suomalaiselle
- Suvi Minkkinen tuli maaliin – myönsi pikaisesti kohduttoman totuuden
- Ikävä paljastus Lotta Haralasta – tätä kukaan ei olisi halunnut kuulla