Vladimir Cedic ja Laura Pihlajamäki maaliskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Hurrikaani-Loimaan serbialaishakkuri Vladimir Cedic ja LP Viestin keskitorjuja Laura Pihlajamäki on valittu maaliskuun pelaajiksi lentopallon Mestaruusliigassa.
Cedic on tehnyt pudotuspeleissä 24,8 pistettä ottelua kohden ja kerännyt tehotilastoon kahdeksassa ottelussa 117 pistettä plussaa. Cedicin hyökkäysprosentti on ollut 49,2. Hurrikaani-Loimaa voitti puolivälieräsarjassa Sampon 3-2 ja johtaa välieräsarjaa VaLePaa vastaan voitoin 2-1.
Laura Pihlajamäki on puolestaan ollut tasaisen vahva LP Viestin riveissä joukkueen edetessä finaalisarjassa jo 3-0- johtoon voitettuaan sitä ennen puolivälierissä LP-Vampulan 3-0 ja välierissä Woman Volleyn 4-0. Pihlajamäki on tehnyt maaliskuun pudotuspeleissä tehot 11,3/+7,2 napsien 17 torjuntaa. Hyökkäysprosentti on ollut 55.
Pihlajamäelle valinta oli kauden ensimmäinen ja Cedicille toinen (valitiin myös joulukuun tähdistöön). Pihlajamäki on aiemmin ollut kuukauden pelaaja marraskuussa 2009
Miesten kuukauden tähdistöön valittiin Hurrikaanista Cedicin lisäksi keskipelaajaksi Matti Oivanen (1. valinta). Kokkolan Tiikereistä valituiksi tulivat passari Steven Kehoe (2.), yleispelaaja Matti Hietanen (2.) sekä libero Pasi Hyvärinen (2.). VaLePasta valinta osui yleispelaaja Olli Kunnariin (2.) ja keskitorjuja Matthew Pollockiin (3.).
Naisissa Laura Pihlajamäelle valinta kuukauden tähdistöön oli ensimmäinen tällä kaudella. Myös hakkuriksi valitulle LP Kangasalan Chantale Riddlelle valinta oli ensimmäinen, samoin toiseksi keskipelaajaksi valitulle Woman Volleyn Jennifer Keddylle.
Tähdistön passariksi valittiin LP Viestin Viktoriia Tuchashvili (4. valinta tällä kaudella), liberoksi samasta seurasta Roosa Koskelo (4.) ja toiseksi yleispelaajaksi Lena Lymareva (4.). Toisen yleispelaajan paikan sai HPK:n Lexi Erwin, joka valittiin kuukauden tähdistöön jo viidennen kerran kuudesta mahdollisesta kerrasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää