Ratsastuksen arvokisavalinnat tehty

© Kuva: Getty Images

Suomen Ratsastajainliiton hallitus on vahvistanut tämän kesän arvokilpailujoukkueet seitsemässä lajissa.

Aachenin EM-kilpailuihin Saksaan lähtevät joukkueet koulu-, este- ja lännenratsastuksessa. Valjakkoajon hevosparien MM-kilpailuihin Fabiansebestyeniin, Unkariin lähtee kahden valjakon joukkue. Vammaisratsastuksessa EM-kilpailuihin Deauvilleen, Ranskaan lähtee viisihenkinen joukkue. Kenttä- ja matkaratsastuksen Euroopan mestaruuksissa kilpailee kaksi henkilökohtaiseen kilpailuun osallistuvaa edustajaa.

Myös nuorten, junioreiden ja ponien EM-kilpailuihin on lähdössä ratsukoita koulu-, este- ja kenttäratsastuksessa ja vikellyksessä. Ponien kouluratsastuskilpailuihin Malmöhön, Ruotsiin lähtee koko joukkue.

Valinnat kokonaisuudessaan:

11.-23.8. EM-kilpailut Aachen, Saksa
Chef d’Mission Aki Ylänne
Chef d’Mission assistant ja henkinen valmennus Mia Stellberg

Kouluratsastus
Valmentaja Emile Faurie
Eläinlääkäri Eamon Mc Laughlin
Hevosfysio Tuula Pursiainen
Terhi Stegars – Axis
Emma Kanerva – Sini Solina
Kristina Böckmann – Der Kleine Lord
Neljäs ratsukko valitaan 28.7. mennessä. Katsastustilaisuus Emile Faurien johdolla.
Katsastukseen kutsuttu:
Eevamaria Porthan-Broddell – Solos Lacan
Elisabet Ehrnrooth – Wizard II
Varalla:
Kikka Suomio – Flourian
Niina Nilosaari – Kom Ragdoll

Esteratsastus
Valmentaja Hérve Godignon
Eläinlääkäri Arie Hoogendoorn
Satu Liukkonen – Celestine
Sebastian Numminen – Cue Channa
Henri Kovacs – Lennox Luis
Mikko Mäentausta – Eternity D

Lännenratsastus, reining
Joukkueenjohtaja Seppo Perkiö
Valmentaja Ann Poels
Eläinlääkäri Veera Kurenlahti
Maria Astikainen – Chif Ruf Enterprise
Siri Haanpää – Whiz N Einstein
Teija Pietilä – Remidoc
Pete Perkiö – Smart Spookster

– – –

Valjakkoajon MM-kilpailut

2.-6.9. Valjakko, poniyksiköt – Breda, Alankomaat
Joukkueenjohtaja Ben Simonsén
Yksi valjakko, ensisijaisesti Leena Vähä-Erkkilä – S.W. Summer’s Dream Prince
10.-13.9. Hevosparit – Fabiansebestyen, Unkari
Joukkueenjohtaja Ben Simonsén tai Tomas Eriksson
Valmentaja Tomas Eriksson
Jarmo Tauriainen – Dark Uljke / Yk Dark Pierro / YK Dark Henk
Tove-Maria Holmasto – Siglavy Cicero / Pluto Hires

– – –

Muut EM-kilpailut 2015

10.-13.9. Kenttäratsastuksen EM – Blair Castle, Iso-Britannia
Joukkueenjohtaja Frank Ostholt
Elmo Jankari – Duchess Desire
Sanna Siltakorpi – Lucky Accord

11.-13.9. Matkaratsastuksen EM – Samorin, Slovakia
Joukkueenjohtaja Heidi Laurinen
Valmentaja Nina Mickelsson
Eläinlääkäri Johanna Mickelsson
Kengittäjä Kari Kärkkäinen
Alina Huovinen-Garcia – Beobide 10
Nea Mickelsson – Solomonas

17.-20.9. Vammaisratsastuksen EM – Deauville, Ranska
Joukkueenjohtaja Nina Kivimäki
Valmentaja Janne Bergh
Katja Karjalainen – Woikoski High Flow
Jaana Kivimäki – Bellilene
Kaisla Osara – Kom Furiko
Teija Kurikka – Matida
Jessica Kerttunen – Ladykiller

– – –

Nuoret, juniorit ja ponit

5.-9.8. Esteratsastuksen EM, ponit – Malmö, Ruotsi
Joukkueenjohtaja Piia Pantsu
Johanna Ferrante – O’leary’s Jet

5.-9.8. Kenttäratsastuksen EM, ponit – Malmö, Ruotsi
Joukkueenjohtaja Piia Pantsu
Johanna Pohjonen – Knockbeg Flash

5.-9.8. Kouluratsastuksen EM, ponit – Malmö, Ruotsi
Joukkueenjohtaja Marko Björs
Valmentaja Kikko Kalliokoski
Ida-Lotte Peltoniemi – Top Tilas
Mea Packalen – V.K.Nestor ja Darius v Herrenhof
Louise Jönsson – Armando IV
Emmi Lipponen – Pin Rock’s Cotton Candy
Varalla:
Olivia Vliek – Diendonne
Emmi Heikkinen – Dancer II
Daniela Therman – Corinna

5.-9.8. Vikellyksen EM, juniorit – Ermelo, Alankomaat
Joukkueenjohtaja Aime Nederström–Alanko
Heta Vihro – Fausto

10.-16.8. Esteratsastuksen EM, juniorit – Wiener Neustadt, Itävalta
Joukkueenjohtaja Mikael Forstén tai Timo Talvio
Eveliina Talvio – Spirit T
Miisa Pulkkanen – Beckham

13.-16.8. Kenttäratsastuksen EM, juniorit – Bialy Bor, Puola
Joukkueenjohtaja / valmentaja Pirkko Herd
Eirin Losvik – Faith

27.-30.8. Kenttäratsastuksen EM, nuoret – Strezegom, Puola
Joukkueenjohtaja / valmentaja Piia Pantsu
Renja Vänskä – Lord Mayor
Aino Lavonen – Escorialblue