Suomessa leivotaan viikonloppuna uuden lajin maailmanmestarit!
Kuva: Juha Tamminen
Pesäpallon pituuslyönnin MM-kisat käydään perjantaina ja lauantaina Alajärven Rokulipäivillä. Maailmanhistorian ensimmäiset pesäpallon pituuslyönnin maailmanmestarit leivotaan tulevana viikonloppuna Alajärvellä.
Sarjoja on joka lähtöön, mutta ehdottomana helmenä on lauantaina klo 13.30 käytävät finaalit. Niihin osallistuu valtakunnan ehdotonta eliittiä. Vai mitä sanotte nimilistasta: Janne Mäkelä, Juha Niemi ja Jukka-Pekka Vainionpää?
Eikä pidä unohtaa Alajärven Ankkurien Sami Mikkolanahoa, joka on paukutellut sarjaotteluiden puitteissa huikeita kaaria. Naisten sarjassa nähdään varmuudella ainakin Lännen joukkueen parhaana palkittu, Lapuan Virkiän Janette Lepistö.
Kilpailun jälkeen saa seurata miesten Superpesistä, kun Alajärven Ankkurit kohtaa Kiteen Pallon klo 15.00 alkavassa ottelussa. Ottelun tauolla nähdään mielenkiintoinen haastekisa, jossa Ankkurien pesislegendat ottavat mittaaa toisistaan parikilpailussa.
Mielenkiintoisia taisteluja tullaan varmasti näkemään, kun pareina ovat Pekka Peltomäki vastaan Kalevi Luoma, Raimo Harju vs. Tapani Tallbacka ja Ari Etula vs. Vesa Liikala. Näiden parien voittajaa pääsee myös yleisö veikkaamaan.
Lauantaina 4.7. siis nähdään kenestä tulee ensimmäinen virallinen pesiksen pituuslyönnin maailman mestari niin miehissä kuin naisissakin. Samalla saadaan viralliset ja vertailukelpoiset tulokset seuraavien vuosien kilpailuja silmällä pitäen.
Lähde: Alajärven Ankkurien tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Daniel Ståhl hurmasi Kuortaneella – suomalaisyleisö sai kuulla yllätyssanat
- Ilona Mononen tykitti voittoon – antoi samalla suoraa palautetta kilpailun kulusta
- Silja Kososen kommentti puhuttaa – rehellinen tunnustus Ylelle kisan jälkeen
- Senni Salminen rikkoi hiljaisuuden – pitkä odotus saa vihdoin päätöksen
- Oliver Helander tykitti kauden kovimman suomalaiskaaren – Kuortaneella nähtiin näyttävä voitto
- Lotta Harala paljasti ikävän uutisen – ”se harmittaa sikana”
- IL: Silja Kosonen rikkoi hiljaisuuden – rakkauselämästä yllättävä paljastus
- Armand Duplantisin häistä julkaistiin upeat kuvat – Wilma Heltelä riensi kommentoimaan
- MM-kisojen erikoinen kieltolista hämmästyttää – myös hellyydenosoituksia valvotaan
- Järkyttävä tilanne radalla – maailmanmestari sai sydänkohtauksen kesken kisan
- Senni Salminen rikkoi hiljaisuuden – pitkä odotus saa vihdoin päätöksen
- Oliver Helander tykitti kauden kovimman suomalaiskaaren – Kuortaneella nähtiin näyttävä voitto
- Lotta Harala paljasti ikävän uutisen – ”se harmittaa sikana”
- IL: Silja Kosonen rikkoi hiljaisuuden – rakkauselämästä yllättävä paljastus