Suomen salibandynaisilla edessä mielenkiintoinen viikonloppu

Suomen naisten salibandymaajoukkue pelaa viikonloppuna Tampere Areenalla järjestettävässä EuroFloorball Tour-tapahtumassa. Tapahtuma toimii kenraalina ennen Tampereen MM2015-kotikisoja.
Suomen vieraiksi saapuvat Ruotsi, Sveitsi ja Tshekki. Samassa yhteydessä pelataan myös alle 19-vuotiaiden tyttöjen EFT-turnaus. Suomen ikäluokkamaajoukkue taistelee MM-kullasta puolestaan ensi vuoden toukokuussa Kanadan Ontariossa.
EFT-turnauksen jälkeen joukkueiden on nimettävä 30 pelaajan lista Kansainväliselle Salibandyliitolle ja 16.11. mennessä lopullinen 20 pelaajan MM-joukkue. Suomen MM-joukkue julkaistaan lauantaina 14.11.
– EFT:ssä nähtävä joukkue on hyvin pitkälti se, josta MM-ryhmä kootaan, päävalmentaja Marko Paju kertoo mainitsematta erikseen nimiä.
– Loppusuora kohti Tampereen kisoja on lyhyt ja intensiivinen. Ohjelmassa on viiden päivän viimeistelyleiri, jonka jälkeen käydään muutama päivä kotona ja sitten taistellaankin jo MM-kullasta.
Marraskuun EFT-turnaus on sekä Suomen joukkueelle että MM-organisaatiolle kenraaliharjoitus ja viimeisten yksityiskohtien hiomista.
– Iso tulos haetaan MM-kisoista, joten EFT:ssä on vielä varaa tehdä viimeisiä kokeiluja ja hioa pelitavallisia nyansseja. Mutta samalla Suomen maajoukkue lähtee jokaiseen otteluunsa voittamaan, Paju muistuttaa.
Mitään himmailua ei siis ole luvassa Tampere Areenan MM-kenraalissakaan. EFT-turnaukseen Suomi virittäytyy leirillä Eerikkilän valmennuskeskuksessa, jossa ohjelmassa on viimeiset testit sekä harjoittelua.
– Pikkuisen on painittu vielä loukkaantumisten kanssa, mutta muuten MM-projektijuna etenee aikataulussa, päävalmentaja Paju kertoo.
Uusina niminä sitten syyskuun Ruotsin-otteluiden nähdään EFT:ssä ennalta sovitun rotaation vuoksi viimeksi huilanneet puolustajat Laura Manninen ja Sanni Nieminen. Mukaan liittyy taas myös kesätesteissä kovimmat tulokset merkkauttanut hyökkääjä Marianne Hannonen, jonka alkukautta loukkaantumiset ovat jarruttaneet.
Viime MM-kisoissa Suomea edustanut Hannonen kuuluu tällä hetkellä joensuulaisen miesten joukkueen LeBa-96:n harjoitusvahvuuteen, ja hänellä on liiton lupa pelata joukkueessa myös miesten sarjaotteluita.
Tyttömaajoukkueelle turnaus on erittäin tärkeä koko kautta ajatellen. MM-kilpailut pelataan ensi vuoden keväällä Kanadan Bellevillessä. Joukkue on täynnä taitoa, intoa ja tahtoa. Ensimmäistä kertaa kokoonpanossa nähdään 2000-luvulla syntyneitä urheilijoita. Nuorimmaiset Taru Nordman ja Matilda Lindström vahvistavat joukkuetta tulevassa EFT-turnauksessa.
Suomella on kokematon, mutta potentiaaliltaan vaarallinen hyökkäys.
– Useammat ensikertalaiset saavat kokea miltä tuntuu pelata kansainvälisiä pelejä. Joukkue hioutuu yhteen leirin ja EFT-turnauksen edetessä ja ensi keväänä saatamme saada mitalit Suomeen, päävalmentaja Jukka Kouvalainen lupaa varovasti.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Robert Helenius joutui hirveään paikkaan – ei ollut koskaan kokenut vastaavaa
- Jasmi Joensuu sohaisi ampiaispesää – tajusi välittömästi, millainen sontamyrsky voi olla luvassa
- Jani Sievinen vertaili Suomea ja Norjaa – löysi valtavan eron yhteiskuntien välillä
- Seivästähti Saga Andersson avautui ongelmistaan
- Hiihtomies ei koskaan saapunut kotiin – karu totuus selvisi seuraavana päivänä
- Seiväslegenda Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi Armand Duplantisin ylistyksen keskellä
- Kalle Palander heitti haasteen suomalaislegendalle – vastaus oli viinanhuuruinen
- Kunnon kaari: Suomalaisheittäjä esitti mykistävää ylivoimaa – voitto yli 14 metrillä
- Ruudun selostaja sai tarpeekseen – laukoi brutaaleja totuuksiaan Lauri Markkasesta
- Mielettömässä tikissä: Kaisa Mäkäräiseltä hurja urheilusuoritus
- Kunnon kaari: Suomalaisheittäjä esitti mykistävää ylivoimaa – voitto yli 14 metrillä
- Jäähyväisten aika: Kerttu Niskanen poseerasi valmentajamiehensä kanssa
- Jasmi Joensuu sohaisi ampiaispesää – tajusi välittömästi, millainen sontamyrsky voi olla luvassa
- Seiväslegenda Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi Armand Duplantisin ylistyksen keskellä
- Tapaus Reetta Hurske – koko totuus on nyt julki
- Robert Helenius joutui hirveään paikkaan – ei ollut koskaan kokenut vastaavaa
- Hiihtomies ei koskaan saapunut kotiin – karu totuus selvisi seuraavana päivänä
- Seivästähti Saga Andersson avautui ongelmistaan
- Ruudun selostaja sai tarpeekseen – laukoi brutaaleja totuuksiaan Lauri Markkasesta
- Valehtelulle loppu: Suomen paras keihäänheittäjä paljasti nyt totuuden