Jarkko Nieminen palaa tenniskentille maaliskuussa!
Kuva: Getty Images
Suomi kohtaa Davis Cupin Euroopan-Afrikan lohkon II ryhmässä Zimbabwen 4.-6. maaliskuuta 2016. Sinivalkoiset isännöivät kolmipäiväistä kohtaamista Kittilässä ja Levillä, mikä tekee otteluista Davis Cupin historian pohjoisimman tapahtuman.
– Halusimme järjestää vähän erilaisen tennistapahtuman ja esitellä zimbabwelaisille samalla kaunista Lapin talvea. Kittilän kunta lähti heti aktiivisesti ideaamme mukaan, samoin kuin Levin alueen yrittäjät. Haluankin jo tässä vaiheessa kiittää heitä lämpimästä vastaanotosta, Suomen Tennisliiton toimitusjohtaja Teemu Purho sanoo Tennisliiton tiedotteessa.
Eksotiikkaa on taatusti luvassa, kun Afrikan helteisiin tottuneet pelaajat saapuvat tunturiin. Myös Suomen pelaajille luminen miljöö luo mukavaa vaihtelua. Joukkue julkistetaan 10 päivää ennen kohtaamista, mutta varmaa on jo se, että ammattilaiskentät jättänyt Jarkko Nieminen on mukana kokoonpanossa.
– Olen aina edustanut mielelläni Suomea Davis Cupeissa, ja etenkin kotiotteluissa on omanlaistaan taikaa. Odotan innolla Levin-matkaa, sillä suomalainen luonto ja erityisesti Lappi ovat lähellä sydäntäni. Onkin kiinnostavaa päästä pelaamaan tennistä tunturien keskellä, Nieminen kertoo.
Hänen tennismailansa on saanut levätä uran päätöksen jälkeen, mutta liikunta ei ole jäänyt. Nieminen on pitänyt kuntoa yllä käymällä muun muassa luistelemassa, pelaamassa salibandya ja treenaamassa kuntosalilla.
– Pääsen aika nopeasti pelivireeseen. Varsinaisia otteluita en pelaa ennen Davis Cupia, mutta treenimatseja kylläkin. On todella mukava päästä jälleen Suomen joukkueen kanssa kentälle.
Ottelut pelataan Kittilän Urheiluhallissa, jonne tuodaan Final Nightissa nähty, uudelleen hitaammaksi maalattu kenttäalusta. Kentän ympärille rakennetaan katsomo 500-600 hengelle. Lipunmyynti alkaa helmikuun alussa.
Suomi ja Zimbabwe kohtasivat Davis Cupissa myös vuonna 1996, jolloin Zimbabwe vei kotonaan voiton 4-1. Suomen riveissä pelasi tuolloin muun muassa joukkueen nykyinen kapteeni Kim Tiilikainen.
Lähde: Tennisliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaisheittäjä avautui rajusta pettymyksestä – EM-unelma jäi hiuskarvan päähän
- Frisbeegolfin SM-kisoissa nähtiin uskomaton suoritus – video leviää
- Alisa Vainion poissaolo ihmetytti Kalevan kisoissa – nyt tuli vastaus
- Oliver Helander latasi kovan EM-lupauksen – paljasti ratkaisevan muutoksen tekniikkaansa
- Tour de France sai ylivoimaisen voittajan – harva on pystynyt samaan
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Suomalaislupaus loisti Yhdysvalloissa – Heili Sirviö nousi palkintopallille huippufinaalissa
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”
- Kalevan kisojen suurin yllättäjä: SM-hopeamies hämmästytti koko Suomen
- Kalevan kisat 2026: Tulokset, osallistujat ja uutiset
- Suomalaisjuoksija älähti Kalevan kisojen ratkaisusta – ”Herrajumala!”
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Kalevan kisojen suurin yllättäjä: SM-hopeamies hämmästytti koko Suomen
- Kalevan kisojen moukariringistä nousi kohu – Silja Kosonen arvosteli järjestelyjä rajusti
- Alisa Vainion poissaolo ihmetytti Kalevan kisoissa – nyt tuli vastaus
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”
- Oliver Helander latasi kovan EM-lupauksen – paljasti ratkaisevan muutoksen tekniikkaansa
- Suomalaislupaus loisti Yhdysvalloissa – Heili Sirviö nousi palkintopallille huippufinaalissa
- Suomen uusi pikatähti tykitti taas – lähetti samalla viestin presidentin suuntaan
- Käsittämätön moka Kalevan kisoissa – SM-unelma suli hetkessä