Erikoinen dopingtapaus vihdoin päätökseen – Olli-Pekka Karjalainen ei saa MM-mitalia
Kuva: Getty Images
Urheilun kansainvälinen vetoomuslautakunta CAS ratkaisi ex-moukarinheittäjä Vadim Devjatovskia koskevan Valko-Venäjän yleisurheiluliiton ja Maailman antidopingtoimiston Wadan välisen kiistan Devjatovskin eduksi. Kiista koski vuonna 2013 tehtyä Helsingin 2005 MM-kisojen dopingnäytteiden uusintatestausta.
Kansainvälinen yleisurheiluliitto (IAAF) vahvisti tiedon CASin päätöksestä.
– IAAF on noteerannut Vadim Devjatovskia koskevan vapauttavan päätöksen ja kunnioittaa sitä lopullisena ja sitovana, IAAF kommentoi päätöstä.
Vahvistamattomien tietojen mukaan Wadan ja Valko-Venäjän liiton välisessä kiistassa oli kyse siitä, saiko vuoden 2005 testituloksia analysoida uudelleen vielä vuonna 2013.
Jos Devjatovski olisi hävinnyt kiistan, Olli-Pekka Karjalainen olisi noussut vuoden 2005 Helsingin kisojen MM-pronssimitalistiksi. Karjalainen oli kisoissa viides, mutta nousi neljänneksi, kun Valko-Venäjän Ivan Tihon menetti kultamitalin dopingkäryn takia. Mestariksi nousi Tihonin maajoukkuetoveri Devjatovski.
Devjatovskia, joka toimii nykyisin Valko-Venäjän yleisurheiluliiton johtajana,uhkasi jopa elinikäinen kilpailu- ja toimitsijakielto sen jälkeen, kun hänen Helsingin MM-kisoissa 2005 antama dopingnäyte osoittautui positiiviseksi vuoden 2013 uusintatesteissä. Pitkä panna uhkasi, koska hän oli jo aiemmin kärsinyt dopingpannan 2000-2002.
Tarkkaan ottaen uusintatestien positiivinen näyte oli ex-huippuheittäjälle jo kolmas käry, sillä Devjatovski heitti Pekingin olympialaisissa 2008 hopeaa, mutta jäi kisan jälkeen kiinni testosteronin käytöstä. Käry kuitenkin mitätöityi, kun CAS totesi, ettei olympiakisojen laboratorio noudattanut kaikkia sääntöjä liittyen muun muassa testin dokumentointiin.
Karjalainen nousi aiemmin vuoden 2006 Göteborgin EM-kisojen mestariksi, kun Tihonin menetti EM-tittelin käryn takia.
Lähde: Yleisurheilu.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Talviolympialaisiin kaavaillaan merkittävää muutosta
- IS: Laura Arffmanilla isoja ongelmia kotipuolessa: ”Muuta kerrottavaa ei vielä ole”
- Shokkitieto pysäytti Perttu Hyvärisen – näin Iivo Niskanen reagoi asiaan
- Ruotsalaishiihtäjälle haetaan poikkeuksellista etuoikeutta
- Olympialaisissa heti isoja ongelmia
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- HS: Kalle Palander täräytti suorat sanat Lindsey Vonnin vammasta – kova väite mediapelistä
- Milanon olympia-areenan jää herättää kysymysmerkkejä
- Mitä ihmettä? – Norjan maajoukkueen välinevarastoon murtauduttu
- Suvi Minkkinen kohtasi yllättävän haasteen Italiassa
- Suvi Minkkinen kohtasi yllättävän haasteen Italiassa
- Kalle Rovanperän isä myönsi rikoksen
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Yle teki kovan päätöksen Kaisa Mäkäräisestä
- Suvi Minkkinen täräytti tuloistaan Iltalehdelle: ”Minähän tienaan tuon tuplana”
- HS: Kalle Palander täräytti suorat sanat Lindsey Vonnin vammasta – kova väite mediapelistä
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Norjassa ei ymmärretä tätä – ”Minun mielestä täyttä hölynpölyä”
- IL: Matti Heikkinen sai sisäpiiritietoa Norjasta: ”Yritin kertoa Iivolle”
- Suomalaishiihtäjä: ”Vakava tapaturma”