Kaksi suomalaista alitti yleisurheilun EM-rajan – ”Meni juuri kuin suunnittelin”
Kuva: Juha Tamminen
Aiturit Hilla Uusimäki ja Reetta Hurske rikkoivat ennätyksillään EM-kisojen tulosrajat Jyväskylän Tähtien kisoissa.
Vantaan Kenttäurheilijoiden Uusimäki voitti 400 metrin aidat kauden kotimaisella kärkiajalla 57,68. EM-tulosraja on 57,90. Uusimäen aiempi ennätys oli 58,55.
– Se meni juuri niin kuin suunnittelin. Juoksin ensimmäiselle aidalle 15 askeleen rytmillä, sitten pari aitaväliä meni 16 askeleella ja loput vissiin 17 askelella, Uusimäki ihasteli maalissa.
Uusimäki, 20, kilpaili viikonvaihteessa Belgiassa, mutta oli ehtinyt palautunut noista juoksuista. Ennätyksen taustalla on juoksijan mukaan onnistunut harjoituskausi. Uusimäkeä valmentaa Milla Kelo.
– Ei ole tehty mitään ihmeellistä talven aikana, mutta ei myöskään ole ollut ongelmia, Uusimäki kertaa kehityksen taustoja.
Uusimäen aika oli Jyväskylän Harjun kentän ennätys, joka toi 1000 euron bonuksen.
– Se oli vaan plussaa, kertaili Uusimäki, joka nousi ennätyksellään kotimaan kaikkien aikojen tilastossa yhdeksänneksi.
Haapala havitteli olympiarajaa
Tampereen Pyrinnön Hurske pinkoi 100 metrin aidat alkuerissä 13,23 ja finaalissa 13,37. Ne olivat hänen uransa kaksi parasta aikaa ja niistä ensimmäinen rikkoi komeasti EM-rajan 13,30. Seinäjoen seudun Urheilijoiden Eero Haapala kävi Jyväskylässä Rio de Janeiron olympiarajan 815 kimppuun. Hän voitti ja ponnisti parhaallaan 794, joka jätti hänet toiveikkaaksi juhannuskisoja ajatellen. – Pari hyvää hyppyä. Loput menivät yliyrittämiseksi. Yritin runtata tuohon lankulle, mutta en sitten saanut siitä kunnon ponnistusta aikaiseksi, Haapala tuumi. Haapala on tänä vuonna ponnistanut myötätuulessa 799 ja ennätyskelpoisessa myötäisessä EM-rajan 795, joten tavoite oli paitsi sinetöidä EM-kisapaikka, myös ylittää olympiaraja. – Tiedän, että pystyn hyppäämään sen 790, mutta 815 vaatii jo todella hyvää hyppyä. Siksi yritin nyt riskillä. Nyt pitää saada kroppa palautumaan juhannukseksi ja toivoa, että Kuortaneen kisoissa on hyvä sää, Haapala tuumi. Lähde: Yleisurheilu.fiLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaislupauksen leiri sai ikävän käänteen – ”Mistään vakavasta ei pitäisi olla kyse”
- Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin show’sta uutta tietoa – ei lippuja myyntiin lainkaan
- MM-kultajahti alkaa pian – näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli
- F-liigan supertähti valitsi yllättävän suunnan – sopimus julki
- Entinen hiihtolupaus vaihtamassa lajia – Anita Korva vihjasi uudesta kisahaasteesta
- Koripallomaailma shokissa – NBA-tähti löydettiin kuolleena vain 29-vuotiaana
- Jussi Ahokkaan jättityö palkittiin – pudotuspeleissä lähes täydellinen saldo
- Ampumahiihdon nuoret tähdet nimettiin – mukana iso joukko huippulupauksia
- Janni Hussi: jättiuutinen!
- Venäjän taitoluistelussa jättikohu – superlupaus haluaa pois maasta
- Suuri nimi on poissa – maailmanennätysmies on kuollut
- Suomalainen ampumahiihtotähti sai palkinnon kotikunnaltaan
- Ella Junnilalta suora viesti suomalaisfaneille – ”Kannattaa tulla katsomaan”
- 26-vuotiaan suomalaishiihtäjän salaisuus paljastui: ura ohi!
- Tragedia: Alisa Vainionkin ajan pessyt maratonjuoksija on kuollut vain 36-vuotiaana
- Lotta Harala myöntää suoraan – nyt kaikki on toisin
- Moukaritähti Krista Tervo: myrskyvaroitus vastustajille!
- Suvi Minkkisen kilpasisko sai seksiasun fanipostina – räväytti julkaisemalla kuvan!
- Igor Medvediltä suorat sanat Hiihtoliiton päätöksestä
- Shokkipäätös: Norjan hiihtotähti lopettaa uransa – voitti kolme mitalia Milano-Cortinasta