Teemu Wirkkala ja Ari Mannio ratkovat viimeisen olympiapaikan kohtalon
Kuva: Getty Images
Oulussa torstaina alkavat Kalevan kisat ratkaisevat kuka on Rio de Janeiron olympialaisissa Suomen joukkueen kolmas keihäänheittäjä.
– Asetelma on selkeä. Rion paikasta Oulussa heittävät Ari Mannio ja Teemu Wirkkala. Kumpi heistä on parempi keskinäisessä vertailussa, lähtee Rioon, toinen on varamies, sanoo Suomen Urheiluliiton valmennusjohtaja Jorma Kemppainen.
Kemppaisen mukaan kerrasta poikki -valinnan takana olivat niin Olympiakomitea kuin Mannio ja Wirkkala.
– Asiasta keskusteltiin juhannuksena. Kaikki olivat sitä mieltä, että tämä on hyvä ratkaisu. Silloin, kun valittiin kolmatta heittäjää EM-kisoihin Amsterdamiin, ei ollut edellytyksiä nimetä olympiajoukkueen kolmatta heittäjää, Kemppainen sanoo.
Manniolle ja Wirkkalalle tilanne on tuttu. Vuosi sitten Porin Kalevan kisoissa he kilpailivat vastaavalla tavalla paikasta Pekingin MM-joukkueessa. Silloin Wirkkala oli parempi, mutta joutui jättämään MM-kisat väliin, kun Kalevan kisoissa tuli reiden lähentäjään repeämä.
Wirkkala ja Mannio eivät ole tämän kauden kisoissa yltäneet vielä kuntonsa mukaisiin tuloksiin, joten Kalevan kisojen taistosta on lupa odottaa hyvätasoista.
Mannion, 28, kauden paras on Lapinlahdella heitetty 81,21. Hän oli mukana Amsterdamin EM-joukkueessa, mutta karsiutui loppukilpailusta. Wirkkalan kesän paras on Turussa heitetty 80,57. Kaksikon kesän keskinäiset kohtaamiset ovat Manniolle 3-2.
Lähde: SUL-tiedote
LUE MYÖS:
- Janni Hussi paljastaa ralliuransa karun kääntöpuolen: ”En pärjää”
- Hiihto katoamassa Yleltä – suomalaisille luvassa raju muutos
- Lotta Harala päätti näyttää seuraajilleen kaiken – yksi varoitus mukana
- Hurja haaste odottaa Alisa Vainiota – Berliinissä juostaan kovaa
- Hiihtotähti Jasmi Joensuun kotiprojekti etenee – yksi tärkeä vaihe valmis
- Marit Björgen kieltäytyi kuninkaan hautajaisista – paljasti syyn medialle
- Harri Heliövaara ja Henry Patten – huima nousu ennennäkemättömään voittoon
- Valtteri Bottas jäämässä sivuun MM-kisoista?
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- Krista Tervo paljasti uutta tietoa: ”En ole aiemmin julkisesti puhunut”
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- THF: Entistä huippuvahtia tuodaan eläkkeeltä Jokerien tolppien väliin
- Kimi Räikkönen sai tylyn kohtelun – F1-sivusto ihmettelee Ferrarin toimintaa
- Tätä ei osattu odottaa: Patrik Laineelle avautui yllättävä ovi
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!
- Kalle Rovanperä: Unelmaprojekti!
- Silja Kososen nilkasta löytyi erikoinen vaiva – nyt edessä leikkaus