Pikakiituri Jonathan Åstrand iski piikkarit naulaan – ”Motivaatio ei riitä”
Kuva: Juha Tamminen
Jonathan Åstrand päätti aktiiviuransa kuluvaan syksyyn. Hän jättää kilparadat yhtenä kotimaisen pikajuoksun kaikkien aikojen parhaista.
Juoksijan mukaan rahkeissa olisi ollut varaa parempaankin, mutta omien rajojen etsimistä rajoittivat vammat sekä ammattimaisen harjoittelun mahdollistavien resurssien puute.
– Itsestäni tuntuu, etten ihan löytänyt omaa maksimiani, mutta motivaatio ei enää riitä jatkaa uraa, eikä siihen ole oikein edellytyksiäkään, Åstrand sanoo.
Åstrand, 31, aloittaa syksymmällä kaupan alan töissä Vaasassa. Sydän sykkii urheilulle kuitenkin niin vahvasti, että hänet saatetaan jossakin vaiheessa nähdä valmentajana.
– Valmennushommat ovat jossain vaiheessa ihan mahdollisia, jos vaan löytyy sopiva nuori urheilija. Nyt olen keskittynyt vain siihen, että saan tämän urheilun jälkeisen elämän toimimaan, Åstrand sanoo.
IF Kraftin juoksijan tavaramerkki oli loistava luontainen nopeus ja kepeän kimmoisa askel. Kilpakentät hän jättää 100 metrin kotimaan kaikkien aikojen tilaston kolmantena (10,26) ja paraatimatkansa 200 metrin kakkosena (20,50). Hänen nimissään on myös 200 metrin halli-SE 20,72.
Åstrand eteni MM-kisoissa 200 metrin välieriin Daegussa 2011. Samaan hän pystyi vuosien 2010 ja 2012 EM-kisoissa sekä EM-hallien 60 metrillä 2011.
Kalevan kisoista Åstrand juoksi 100 ja 200 metrin matkoilla yhteensä 7 mitalia (4+2+1). Sadan metrin mestaruuden hän voitti kerran ja 200 metriä kolmesti.
Lähde: Yleisurheilu.fi
LUE MYÖS:
- Suomalaisheittäjältä pysäyttävä ilmoitus – polvi petti harjoituksissa
- Saku Alatalo sai jälleen potkut – pitkä sopimus julkaistiin viisi päivää sitten
- Tuomas Heikkilä teki rajun ratkaisun – laji vaihtuu ja tähtäimessä olympialaiset
- Suomalaisjuoksija räväytti syksyn huippuajan – vanha ennätys historiaan
- Romanssihuhut kiihtyvät! Seiska julkaisi salakuvia Alisa Vainiosta julkkismiehen kanssa
- Ella Rummukainen avautui lapsuuden vaikeuksistaan – diagnoosi jo toisella luokalla
- Lotta Kemppinen näytti, mitä kuntoutus vaatii – pienet yksityiskohdat ratkaisevat
- SK: Feran hallitus koolle – aiheena kohun keskellä oleva Saku Alatalo
- Potkut! Kaleva: Lipon naisten pelinjohtaja kosketteli pelaajaa – sai heti muualta töitä
- Ampumahiihtäjä Tero Seppälä meni naimisiin – upeat hääkuvat julki
- Norjan hiihtotähti sivuun maajoukkueleiriltä – taustalla vaikea tilanne
- SK: Feran hallitus koolle – aiheena kohun keskellä oleva Saku Alatalo
- Ella Rummukainen avautui lapsuuden vaikeuksistaan – diagnoosi jo toisella luokalla
- Ampumahiihtäjä Tero Seppälä meni naimisiin – upeat hääkuvat julki
- IS: Ella Junnila vaihtoi nimensä – näin hänet tunnetaan nyt!
- Viivi Lehikoisen kisakesä jäi yhteen starttiin – nyt hän kertoo toiveestaan
- Susanna Penttilältä härski viesti Suomen tähtihiihtäjälle: ”Koko joukkue nuoria hiihtäjiä”
- Tämä kirvelee! Suomi niukasti ulos MM-kisoista – Venäjä mukana
- Suomalaisjuoksija räväytti syksyn huippuajan – vanha ennätys historiaan
- Ylen hiihtoasiantuntija jättää tehtävänsä – lähes kymmenen vuoden jakso päättyy