Mika Poutala Heerenveenin maailmancupista: ”Jää on jotenkin outo”

Pikaluistelun maailmancupin neljäs osakilpailu luistellaan perjantaista sunnuntaihin Hollannin Heerenveenissä.
Suomalaisista mukana ovat Pekka Koskela, Mika Poutala, Tommi Pulli ja Elina Risku. Joukkueeseen valittu Harri Levo ei pysty valitettavasti osallistumaan suunnitellusti Hollannin kisoihin sairastuttuaan.
Heerenveen tarjoaa luistelijoille aina upean tunnelman, sillä 12 500 katsojaa vetävä Thialf yleensä pullistelee fanaattisia hollantilaiskatsojia.
Poikkeuksellisesti Heerenveenissä luvassa on vain yksi 500 metrin kilpailu, joka käydään perjantaina. 1000 metriä luistellaan sunnuntaina ja 1500 metriä lauantaina. Lisäksi miesten kolmikko osallistuu team sprinttiin lauantaina. Team sprint on joukkueen ensimmäinen, kun Naganossa ei Pekka Koskelan sairastumisen takia sitä päästy luistelemaan.
Mika Poutala on 500 metrin maailmancupin pisteissä kolmantena ja 1000 metrillä kahdeksantena.
– Valmistavissa treeneissä otettiin torstaina muutamia startteja ja yksi tempokierros. Thialfin jää on ollut täällä poikkeava siitä mihin olen täällä tottunut, ainakin tänään (torstaina) se oli todella kova. Oli vähän vaikea saada siihen tuntumaa. Hyvillä fiilillä jälleen perjantain 500 metrillle, ei mitään sen erikoisempaa. Upeaahan tässä hallissa on kilpailla, kun halli tulee varmastikin olemaan taas täynnä. Todella innoissani olen siitä, että päästään lauantaina vetämään team sprint, tänään yhteinen harjoitus oli todella mukava, Poutala kertoo.
Poutalan ensimmäinen startti nostaa suomalaisen kaikkien aikojen kakkoseksi henkilökohtaisten matjkojen mc-kisoissa Hollannin Gerard van Velden rinnalla (265 starttia). Ykköspaikalla on Korean Lee Kyou-hyuk 278:lla startilla. Pekka Koskela puolestaan nousee avausstartissaan Heerenveenissä yksi saman tilaston 10:nnelle tilalle 217:lla startilla.
(Lähde: Luisteluliitto)
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Frida Karlsson romanssihuhujen keskellä – kilpasisko puuttui ruotsalaistähden rakkauselämään
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle
- Kuvat kertovat: Lotta Harala laittoi bilevaihteen silmään
- Huomasitko tätä? Saga Vanninen näytti suuruutensa – upea ele heti maaliintulon jälkeen
- Kaisa Mäkäräinen jakoi harvinaisen yhteiskuvan rakkaansa kanssa – nyt oli syytä juhlaan
- Silja Kosonen ei saapunut moukaripaikalle – sitten selvisi brutaali totuus
- Espanjasta alkoi katkera tilitys Ilona Monosen EM-kullan jälkeen
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Sami Jauhojärvi katosi täysin kuvasta – nyt saatiin selville, mitä oikein tapahtui
- Hiihtolegenda Juha Miedon sekoilu hämmentää Norjassa
- Lähtö tuli: Ristomatti Hakolan kihlatun viesti oli selvä
- Huomasitko tätä? Saga Vanninen näytti suuruutensa – upea ele heti maaliintulon jälkeen
- Uransa lopettanut Kristiina Mäkelä avautui IS:ssä suhteestaan alkoholiin
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa