Jälleen mitali – Salla Koskela pronssille hiihtosuunnistuksen MM-sprintissä
Suomalaisnaisten panos oli vahva Krasnojarskin ensimmäisellä henkilökohtaisella matkalla hiihtosuunnistuksen MM-kisoissa.
Salla Koskela otti pronssia ja Mirka Suutari hiihti kuudenneksi. Hyvää kokonaispanosta täydensivät Marjut Turunen kymmenennellä ja Milka Reponen kahdennellatoista sijalla. Kisan voitti Ruotsin Tove Alexandersson ja toinen oli isäntämaan Venäjän Polina Frolova.
Pronssimitali oli Koskelalle uran ensimmäinen henkilökohtainen arvokisamitali, ja samalla myös näiden kisojen toinen, kun hän hiihti jo aiemmin sprinttiviestissä pronssille Ville-Petteri Saarelan kanssa.
– Suoritus oli ihan hyvä, mutta tein pieniä virheitä jonkin verran. Osasin odottaa vaikeaa kisaa ja sitä se kyllä olikin. Otin heti alussa rohkeasti oion, mutta onneksi se meni hyvin, ja pystyin sitten pitämään yllä hyvää hiihtovauhtia. Kyllä tämä lämmittää, ja seuraaviin kisoihin voi startata taas hieman rennommin, iloitsi mitaliinsa tyytyväinen Koskela.
Miehet askeleen perässä
Suomalaismiehiä ei nähty tänään palkintosijoilla mutta kymppijoukkoon hiihtivät Tero Linnainmaa kahdeksannella ja Ville-Petteri Saarela kymmenennellä sijalla. Toinen aikuisten MM-kisojen ensikertalainen Jyri Uusitalo oli 17. ja Tuomas Kotro 19. Miesten mestaruus meni niukasti Ruotsin Ulrik Nordbergille vajaan kahden sekunnin erolla ennen Venäjän Andrei Lamovia. Päävalmentaja Jarkko Urpalainen oli tyytyväinen mitaliin ja naisten kokonaispanokseen. – Tämä oli naisten päivä ja etenkin Mirka yllätti taas. Miehet olivat vähän takamatkalla mutta eivät ajallisesti kuitenkaan kaukana. Ville-Petteri valitsi tänään vähän vääränlaisen suksen, mutta keskimatkalle lähdetään taas paremmista asemista, analysoi Urpalainen. Lähde: SuunnistusliittoLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Verinen maratondraama – Alisa Vainion kilpasiskon jalka repesi kesken kisan
- Suomen hiihtonaiselta raju purkaus: ”Sai hävetä”
- Entinen Putinin tukija nyt vaikeuksissa – Venäjältä kova toimenpide uhkaa
- Nuori lupaus taas kohun keskellä – sekoili strippiklubilla
- Jättiyllätys – Nooralotta Neziri miettii totaalista lajinvaihtoa!
- Frida Karlsson vangitsi katseita punaisella matolla – tyyli puhuttaa
- Valtteri Bottaksen kisakypärä myynnissä – hinta kipuaa jo tuhansiin
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi haasteen – ”En tiedä miten pitäisi”
- Beau, 22, teki historiaa – voitti ensimmäisenä naisena ”miesten sarjassa”
- Real Madridin supertähti kävi leikkauksessa Suomessa
- Maavaihdos kohahduttaa – superlupaus jättää Norjan ja siirtyy edustamaan Ruotsia
- Hyvästien paikka – Joni Mäki päätyi rajuun ratkaisuun
- Suomen naishiihtäjä lopetti uransa – osallistuu nyt toisen lajin MM-kisoihin!
- Olympiasankari palkittiin – kotikaupunki muisti Vilma Ryyttyä isosti
- Pituushypyn harvinainen temppu – urheilija teki mahdottomasta totta
- Hiihdon tuore olympiamitalisti vaativaan leikkaukseen
- Kauden kotimainen kärkitulos – Vilma Itälinna aloitti lupaavasti Italiassa
- Nyt pamahti – yleisurheilun 30-kertainen arvokisamitalisti palaa radoille
- ME-juoksijan aamupala hämmästyttää – näillä eväillä syntyi alle kahden tunnin maraton
- Beau, 22, teki historiaa – voitti ensimmäisenä naisena ”miesten sarjassa”