Tilastoja murskannut suomalaiskaksikko jatkaa Euroopan kovimmassa liigassa
Kuva: Getty Images
Amerikkalaisen jalkapallon maajoukkuehyökkääjät Micky Kyei, 24, ja Sebastien Sagné, 23, ovat solmineet jatkosopimukset Saksan pääsarjassa pelaavan Dresden Monarchsin kanssa.
Vuosi sitten nopea suomalaiskaksikko oli avainroolissa koko Saksan mestaruussarjan eli GFL:n vaarallisimmassa heittohyökkäyksessä. Sisempänä laitahyökkääjänä pelannut Kyei otti liigassa eniten kiinniottoja (82) ja laitahyökkääjä Sagné puolestaan teki joukkueestaan eniten pisteitä (128). Kaksikko oli Monarchsin parhaimmistoa niin kiinniotoissa kuin potkujen palautuksissakin.
Suomalaisilla olisi tehokkaan kauden jälkeen ollut ottajia ympäri Eurooppaa, mutta päätös palata Dresdeniin oli kummallekin lopulta helppo.
– Organisaatio on hyvä, joukkue on hyvä. Tulemme taistelemaan mestaruudesta, perustelee Kyei.
Menestysmahdollisuuksia korostaa myös Sagne.
– Meillä on hyvä nippu koossa. Vuosi sitten homma jäi kesken, ja jo silloin olisimme paremmalla toteutuksella voineet voittaa mestaruuden.
Kaudella 2016 Monarchs eteni GFL:n välieriin asti, jolloin hopeajoukkue Saarland Hurricanes oli kuitenkin dresdeniläisiä niukasti parempi.
Euroopan kovatasoisimpana liigana pidetyssä GFL:ssä pelaa kaudella 2017 neljä suomalaista. Kulmapuolustaja Santeri Inkinen siirtyi joulukuussa Frankfurtiin ja tukimies Roni Salonen helmikuussa hallitsevan mestarin Braunshweigin riveihin. Kaikki suomalaispelaajien joukkueet pelasivat vuosi sitten pudotuspeleissä.
GFL-kausi alkaa huhtikuun lopussa ja huipentuu lokakuun alussa Berliinissä pelattavaan loppuotteluun.
Lähde: Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti