Karin Storbacka ja Camilla Richardsson komeisiin ennätyksiin 3000 metrillä
Kuva: Juha Tamminen
IK Falkenin Karin Storbacka ja Vasa IS:n Camilla Richardsson juoksivat 3000 metrin ennätyksensä uuteen kuosiin Toukokuun kisoissa Helsingissä. Richardsson (kuvassa) teki kilpailussa vetojuhdan työt ja Storbacka kiri lopussa voittoon kauden kotimaisella kärkiajalla 9.13,40. Richardsson oli toinen ajalla 9.15,96.
Storbackan 3000 metrin ulkoratojen ennätys ennen Eläintarhan kentällä loisto-oloissa juostua kilpailua oli 9.35,45. Hän tosin juoksi talvella matkan hallissa 9.32,42.
– Kun katselin lopussa kelloa, ajattelin, että eihän minun pitäisi olla tällaisessa vauhdissa. Lopun kiri tuli sieltä 400 ja 800 metriltä, Storbacka totesi aidon yllättyneenä. Hänen päämatkansa on nyt 1500 metriä, hän kun aiemmin viihtyi 400 ja 800 metrillä.
– Nyt piti olla vielä se kaikkein pahin siitepölyaika, joka on minulle vaikea, mutta kylmä kevät on vissiin siirtänyt sitä. Nyt pitää varmaan etsiä joku 1500 metrin kilpailu, Storbacka kaavaili.
Richardsonin 3000 metrin ennätys ennen Toukokuun kilpailua oli parin vuoden takainen 9.30,46. Ennätysparannus lupaa hyvää vaasalaisen päämatkalla 3000 metrin estejuoksuun, jossa tulosraja elokuisiin Lontoossa pidettäviin MM-kisoihin on 9.42,00.
– Jos 3000 metrin ennätys oli yhdeksän ja puoli minuuttia, kun juoksin nykyisen estejuoksun ennätykseni 9.46,34, niin kyllä MM-rajan pitäisi olla kaikki mahdollisuudet, Richardsson sanoi.
Estejuoksun MM-rajan kimppuun Richardsson käy Prahassa kesäkuun alussa. Toukokuun kisojen 3000 metriä jätti tuota kilpailua ajatellen hyvän tunteet.
– Juoksu oli tuossa vauhdissa rullaavaa ja helpontuntuista. Lupasin vetää ensimmäisen kilometrin 3.08:aan ja se meni 3.07:ään, mutta toisella kilometrillä oli vähän vaikea pitää sama vauhti. Parempi tulos olisi vaatinut, että joku toinen olisi tullut välillä vetämään, Richardsson tuumi.
Omaa 3000 metrin ennätystään kohensi myös Porvoon Akilleksen Sara Kuivisto, joka oli juoksussa kolmas ajalla 9.26,81. Keskimatkoja juoksevan Kuiviston paras 3000 metrin noteeraus ennen Helsingin kilpailua oli Botnia-hallissa 400 metrin radalla kaksi vuotta sitten juostu 9.32,60.
(Lähde: SUL)
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Silja Kosonen teki sen! Upea heitto siivitti suomalaisen Euroopan mestariksi
- Nuori suomalaislupaus avasi karun pettymyksen – ”Kivuliain sijoitus”
- Antti Sainion EM-urakka päättyi karuun välierään – finaalipaikka jäi hurjan rajan taakse
- Birminghamin EM-kisoissa karu näky: katsomot ammottavat tyhjyyttään
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- Saga Andersson murtui täysin EM-karsinnan jälkeen – taustalla tutut painajaismuistot
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen
- Saksalaissprintterin EM-pronssi vaarassa – taustalla doping-epäily
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Ice Cage 8: Aikataulu, ottelijat, Live Stream, liput
- Mitalitili auki? EM-kisat 12.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv, suomalaiset
- Miesten moukarimestari varoitti Silja Kososta – EM-finaalissa täytyy varoa yhtä asiaa
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- LIVESEURANTA: EM-kisojen toinen kilpailupäivä – näin suomalaiset suoriutuivat
- IS: Kimmo Kinnunen ei päästänyt superlupausta Seppo Rädyn luokse: ”Sinne et mene”
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Yleisurheilun EM-kisat 11.8.2026 – päivän suomalaiset, aikataulu, tv-lähetykset
- Emilia Kangas jakoi julman viestin somessa – vastaus oli hyytävän tyyni
- IL: Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – asiantuntija heitti kylmän arvion
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen